Świrski blokuje pieniądze z abonamentu. Dworak: szkodzi mediom i debacie publicznej
- Maciej Świrski działa na szkodę mediów publicznych i na szkodę debaty publicznej w Polsce. Powinien on odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Dworak, były prezes TVP i były szef KRRiT.
2024-06-03, 14:40
Jan Dworak, były prezes TVP i b. szef KRRiT, przyznał w Polskim Radiu 24, że "ogólna kwota wstrzymywana przez Macieja Świrskiego dla mediów publicznych to 300 milionów, natomiast dla Polskiego Radia to 70 milionów".
- Toczy się polityczna wojna o media publiczne. PiS je zawłaszczył i w październiku 2023 roku je stracił, ale nie stracił ważnych stanowisk m.in. w KRRiT i w Radzie Mediów Narodowych. Maciej Świrski działa na szkodę tych mediów publicznych i na szkodę debaty publicznej w Polsce. Trafił jednak w lukę prawną, ponieważ tryb przekazywania pieniędzy przez KRRiT nie jest do końca jasny, stąd obecnie może on tak szkodzić - stwierdził Dworak.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Maciej Świrski powinien odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu. - PiS przez ostatnie lata uczynił z wielu instytucji w zakresie prawa i mediów twory, które nie służą demokracji - dodał.
Świrski wstrzymuje 70 milionów złotych
9 maja Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo w tej sprawie po zawiadomieniu złożonym przez Pawła Majchra, likwidatora w Polskim Radiu. Śledztwo wszczęte z artykułu 231 kk dotyczy blisko 70 milionów złotych, które nie trafiły na konto publicznego nadawcy.
REKLAMA
21 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Polskiego Radia na uchwałę KRRiT ws. środków abonamentowych. Nie oznacza to, wbrew stanowisku KRRiT, uznania za zgodne z prawem działań Macieja Świrskiego. WSA skargę odrzucił, ponieważ uchwała nie może być przedmiotem zaskarżenia.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wstrzymuje od początku roku przelewy z abonamentu dla mediów publicznych, m.in. dla Polskiego Radia, utrzymując, że władze spółki są nielegalne. 17 maja Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa po raz trzeci odmówił szefowi KRRiT przyjęcia do depozytu sądowego pieniędzy z abonamentu należnych Polskiemu Radiu. To kwota - jak napisano w postanowieniu - 11 milionów 319 tysięcy złotych. Zdaniem sądu nie ma przesłanek do tego, by uwzględnić wniosek o złożenie pieniędzy do depozytu sądowego. Brak jest jakichkolwiek wątpliwości co do osoby wierzyciela oraz osoby uprawnionej do jego reprezentacji.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Gość: Jan Dworak (były prezes TVP i b. szef KRRiT)
Data emisji: 03.06.2024
Godzina emisji: 13.33
PR24/dn/wmkor
REKLAMA
REKLAMA