Oszczędnościowe obligacje Skarbu Państwa. Dlaczego to instrument finansowy, który warto poznać?
Obligacje skarbowe należą do najbardziej przystępnych form inwestowania kapitału. Dlaczego są często wybierane? Jakie są zalety inwestowania w obligacje skarbowe, w porównaniu z innymi produktami finansowymi? Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z zakupem detalicznych obligacji skarbowych.
2024-06-28, 17:00
Co sprawia, że są uważane za jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania?
Wśród wielu różnych produktów finansowych, które dostępne są na rynku, to obligacje Skarbu Państwa reprezentują wyjątkowy poziom bezpieczeństwa naszych pieniędzy. Jak mówi Jacek Tomasik, Dyrektor Departamentu Rozwoju Oferty w Biurze Maklerskim Pekao, to najbezpieczniejsze instrumenty do inwestowania kapitału, jakie można nabyć w Polsce.
- Obligacje, jak i inne papiery skarbowe emitowane przez Skarb Państwa, zgodnie z art.95, ust. 6 Ustawy o finansach publicznych, są gwarantowane w stu procentach przez Skarb Państwa – wyjaśnia Jacek Tomasik. - Skarb Państwa odpowiada za te zobowiązania całym majątkiem i bez ograniczenia. To rodzaj zabezpieczenia, który inne instrumenty mogą sobie tylko wymarzyć – dodaje.
Ekspert podkreśla, że to właśnie jedna z kluczowych kwestii, jaka odróżnia obligacje skarbowe np. od lokat, które są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale tylko do określonej kwoty.
REKLAMA
Czy są jakieś opłaty związane z zakupem oszczędnościowych obligacji skarbowych?
- Nabywając obligacje za pośrednictwem Biura Maklerskiego Pekao nie ponosimy żadnych kosztów związanych z zakupem, prowadzeniem rachunku, czy podpisaniem umowy o obsługę obligacji skarbowych - wyjaśnia Krzysztof Pawlikowski, Kierownik Zespołu Produktów Maklerskich w Biurze Maklerskim Pekao.
- Kolejną zaletą obligacji skarbowych jest tak zwany niski próg wejścia. Wystarczy nam 100 zł i możemy kupić dowolne obligacje, dowolnego dnia, o dowolnej porze. To pełna elastyczność 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – stwierdza ekspert.
Wśród dalszych zalet oszczędnościowych obligacji Skarbu Państwa Krzysztof Pawlikowski docenia przejrzystość zasad. Przy zakupie obligacji zawsze wiemy kiedy, konkretnie w jakim dniu, otrzymamy odsetki. Dodatkowo w przypadku obligacji stałoprocentowych z góry znany jest również zysk, czyli wysokość otrzymanych odsetek – dodaje.
Czy można kupić obligacje skarbowe dla dziecka?
To pytanie, które często zadają rodzice, ale także dziadkowie. Odpowiedź jest prosta – taki zakup jest możliwy.
REKLAMA
- Obligacji detaliczne na rzecz osób małoletnich mogą kupić ich przedstawiciele ustawowi. Najczęściej są to rodzice, ewentualnie kuratorzy ustanowieni przez sąd rodzinny – wyjaśnia Dyrektor Departamentu Rozwoju Oferty w Biurze Maklerskim Pekao Jacek Tomasik. Dodaje, że jest też możliwy zakup przez dziadków.
- Dziadek albo babcia też mogą kupić obligacje osobom małoletnim. Jest to trochę trudniejsze, jeżeli nie jest się opiekunem, natomiast oczywiście można je zakupić na swój rachunek i podarować, ponieważ można przekazać je jako darowiznę – mówi ekspert.
Partnerem artykułu jest Biuro Maklerskie Pekao
REKLAMA
Publikacja handlowa. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Szczegółowe informacje o usłudze, w tym opis kosztów oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, oraz informacje nt. sprzedaży krzyżowej usług maklerskich świadczonych przez Biuro Maklerskie Pekao, w tym opis ryzyk oraz wskazanie kosztów i opłat związanych z zawarciem, wykonaniem lub rozwiązaniem poszczególnych umów, zawarte są w Regulaminie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao, Taryfie opłat w zakresie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao oraz Pakiecie informacyjnym, dostępnych na stronie pekao.com.pl/obligacje-skarbowe.
Polecane
REKLAMA