Jak nie dać się oszukać podczas wakacyjnego wyjazdu? Ekspert daje wskazówki
- Nie powinniśmy dopuszczać, aby ktoś zabierał naszą kartę płatniczą czy robił jej zdjęcia. Może skopiować dane - przestrzegał w Polskim Radiu 24 Jan Ziomek, prawnik, ekspert ds. innowacji finansowych.
2024-06-22, 16:51
Rozpoczyna się sezon wypoczynkowy. Wielu Polaków w czasie urlopu decyduje się na wyjazd, choćby za granicę. Jeszcze kilkanaście lat temu jedną ze spraw, która zaprzątała głowę przed podróżą była wymiana pieniędzy w kantorze czy w banku. - Potem stresowaliśmy się, czy ich nie zgubimy albo czy ktoś ich nie ukradnie - powiedział mec. Jan Ziomek.
- Obecnie nie musimy mieć przy sobie gotówki - kontynuował - system płatniczy, szczególnie w Europie, jest rozwinięty, płatności bezgotówkowe są bezpieczne. Mamy podział odpowiedzialności między dostawcami i wydawcami kart. A nawet jeżeli ktoś w sposób nieuzasadniony i nieautoryzowany użyje naszej karty, to mamy ograniczenie do 50 euro - zauważył ekspert.
Gość Polskiego Radia 24 wymienił jednak kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę, aby rzeczywiście nie dać się oszukać.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Przede wszystkim, zaznaczył mec. Ziomek, jeżeli zauważymy na naszym rachunku, że został wykonany ruch naszą kartą, np. dostaniemy SMS-a o transakcji, należy natychmiast to zgłosić do banku.
REKLAMA
Nawiązał też do płatności w lokalach usługowych, np. restauracjach. - Podczas płacenia należy pilnować karty, musimy wiedzieć, co się z nią dzieje, nie dawać swobodnie [np. obsłudze] do wykorzystania, bo ktoś może skopiować dane. Nie mamy pewności co do intencji danej osoby, może chcieć nas wykorzystać - podkreślił.
- Trzeba pilnować, by ktoś naszej karty nie zabierał, nie kopiował, nie robił jej zdjęć - to jest podstawa zarówno na wakacjach, jak i na co dzień - podsumował ekspert.
Podstawą jest także weryfikowanie kwoty na terminalu. Zwłaszcza że niektórzy sprzedawcy jej nie pokazują.
Weryfikacja danych
Aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych w okresie wakacyjnym należy też weryfikować inne informacje.
REKLAMA
- Przede wszystkim to, od kogo rezerwujemy wczasy, kupujemy ubezpieczenie, itd. Weryfikujmy, czy są to podmioty wpisane np. na listę Komisji Nadzoru Finansowego, czy są uprawnione do świadczenia tego typu usług. A także to, czy strona internetowa tego podmiotu jest bezpieczna, czy zawiera certyfikaty potwierdzające, że nikt się pod nią nie podszywa - nadmienił Jan Ziomek.
Po chwili wyjaśnił, że jeżeli stroma posiada certyfikat, w przeglądarce internetowej powinna - obok adresu strony - pojawić się zielona kłódka. - Oczywiście ona nie gwarantuje nam 100 proc. bezpieczeństwa, ale gwarantuje, że strona ma właściwe zabezpieczenia. Weryfikujmy też jej adres, bo zdarza się, że oszuści wykorzystują podobne nazwy, różniące się np. kropką, podszywając się w ten sposób pod bardzo znane firmy. Strona wygląda dokładnie tak samo, jak prawdziwa, adres jest bardzo podobny, ale "kupujemy" od przestępców i na koniec dnia okazuje się, że zostajemy z niczym - przestrzegał prawnik.
Skimming
Zwrócił także uwagę na skimming, czyli kopiowanie paska magnetycznego karty przy pomocy urządzeń zamieszczonych przez oszustów na bankomacie. - W Polsce ta metoda do niedawna była popularna, teraz mniej, ale za granicą wciąż jest powszechnie stosowana - mówił mec. Ziomek, dodając, że oszuści zazwyczaj zamieszczają na bankomacie dwa urządzenia: "jedno sczytuje pasek magnetyczny, drugie to zazwyczaj kamera rejestrująca wpisywany kod PIN".
REKLAMA
- Polak zatrzymany w Czechach. Był poszukiwany kilkunastoma listami gończymi
- Polacy boją się rosyjskich cyberataków? Sondaż nie pozostawia wątpliwości
- Niestety przestępcy dbają o to, by urządzenia wyglądały jak element bankomatu. Można sprawdzić, czy nie odchodzą one od bankomatu, ale zazwyczaj oszuści robią to na tyle dobrze, że bez przygotowania nie jesteśmy w stanie ich dostrzec - tłumaczył ekspert.
Podkreślił, że podstawą jest też zakrywanie ręką klawiatury podczas wpisywania kodu PIN. - Nawet jeśli przestępcy zdobędą dane karty, to nie będą w stanie dostać się do rachunku bankowego, autoryzować transakcji. Choć zdarza się, że oprócz kamer stosują też bardzo cienkie nakładki na klawiaturę, przykrywające ją na tyle dobrze, że tego nie zauważamy - dodał.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Maciej Wolny
Goście: mec. Jan Ziomek, prawnik, ekspert ds. innowacji finansowych
Data emisji: 22.06.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 14.06
PR24/łl
Polecane
REKLAMA