Wielka kosmiczna misja. Ariane 6 wystartowała

2024-07-09, 21:00

Nowa rakieta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ariane 6, wystartowała z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Jest ona następczynią Ariane 5, która po 117 lotach w ciągu ostatnich 30 lat zostanie wycofana ze służby.

Prace nad Ariane 6 trwały niemal dekadę. Pierwotnie rakieta miała zadebiutować w 2020 roku, ale problemy techniczne i zewnętrzne, takie jak pandemia i inwazja Rosji na Ukrainę, kilkakrotnie opóźniły termin.

Nowa rakieta Europejskiej Agencji Kosmicznej ma zagwarantować "autonomiczny dostęp do kosmosu - i całej nauki, obserwacji Ziemi, rozwoju technologii i możliwości komercyjnych, które się z tym wiążą".

Ariane 6. Specjalnie zaprojektowana przestrzeń

Przestrzeń ładunkową Ariane 6 zaprojektowano tak, by rakieta była wysoce uniwersalna pod względem masy i rozmiaru wynoszonych ładunków. Ma poradzić sobie z satelitami obserwacyjnymi, naukowymi, meteorologicznymi, telekomunikacyjnymi czy nawigacyjnymi. 

Ariane 6 wysłała dziewięć satelitów typu cubesat na niską orbitę okołoziemską. Wyniosła również poza orbitę między innymi dwie kapsuły powrotne, które zostały poddane próbie ognia podczas spadania przez ziemską atmosferę.

Zobacz także:

Lot Ariane 6. Polska firma zarejestruje kluczowe dane

Kluczowe fazy lotu rejestrują kamery polskiej firmy Scanway.

Dane pozyskane i dostarczone przez Scanway posłużą Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA do szczegółowych analiz oraz optymalizacji kolejnych lotów.

Posłuchaj

Pierwszy start nowej rakiety ESA Ariane 6. Relacja Jana Olendzkiego (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

ms/IAR, PAP/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej