Jak zachować się w czasie nawałnicy? "Łowca burz" wymienia żelazne zasady

- Znajdujemy się w szczycie sezonu burzowego - podkreślił w Polskim Radiu 24 Piotr Szuster ze Stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ekspert potwierdził, że w ubiegłym tygodniu w Małopolsce pojawiła się trąba powietrza. Podzielił się też wskazówkami, jak należy się zachować, gdy zostaniemy zaskoczeni przez burzę.

2024-07-15, 20:51

Jak zachować się w czasie nawałnicy? "Łowca burz" wymienia żelazne zasady
Co robić, gdy zaskoczy nas burza?. Foto: PAP/Michał Zieliński

Na przeważającym obszarze Polski wciąż obowiązują ostrzeżenia przed upałami. - Temperatury mogą przekraczać 30 stopni - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Mogą pojawić się także burze, chociażby na południu - zwłaszcza w Małopolsce, na Podkarpaciu czy (częściowo) na Warmii i Mazurach. - W poniedziałek burze nie będą tak gwałtowne jak w ostatnich dniach, również obszar ich występowanie będzie znacznie mniejszy - wyjawił synoptyk.

"Najsilniejsze burze na naszej planecie"

Jednakże niebezpieczna pogoda nie opuszcza Polski. Ekspert podkreślił, że znajdujemy się w szczycie sezonu burzowego. Został też zapytany o superkomórki burzowe - w ostatnich dniach ten termin był często używany.

- To jest specjalny rodzaj burzy. Charakteryzuje się obecnością mezocyklonu - wirującego, wstępującego, głębokiego i silnego prądu powietrza. Ten mechanizm pozwala burzy bardzo długo trwać. A tym samym na niezaburzony napływ gorącego, wilgotnego powietrza do burzy. Wewnątrz dochodzi do rozwoju wiru. Superkomórki mogą generować wszystkie zagrożenia, włącznie z trąbami powietrznymi - opowiadał Piotr Szuster.

REKLAMA

Podkreślił, że są to "najsilniejsze burze występujące na naszej planecie". - Mogą doprowadzić, chociażby, do niebezpiecznych opadów gradu - zdarzało się, że jego średnica przekraczała 10 cm - ale też do błyskawicznego zalania i podtopień - mówił.

Trąba powietrzna w Małopolsce? "Możemy to potwierdzić"

Łowca burz został zapytany, czy w ubiegły tygodniu w miejscowości Naprawa w Małopolsce wystąpiła trąba powietrzna. - Tak, możemy to potwierdzić. Istnieje szereg dowodów na wystąpienie słabej trąby powietrznej o intensywnosci F0 (najniższa skala). Ona nie była zdolna do wywołania dramatycznych szkód - relacjonował ekspert.

Dodał, że wpływ na jej wystąpienie - organizację w superkomórkę - miało ukształtowanie terenu.

Ponadto zauważył, że w ekstremalnych przypadkach - podczas występowania trąb powietrznych - prędkość wiatru może przekroczyć 300 km/h.

REKLAMA

Jak zachować się podczas burzy?

Ekspert podzielił się także szeregiem wskazówek, które mogą zminimalizować zagrożenie, gdy burza zaskoczy nas podczas wypoczynku. Jeżeli jesteśmy nad wodą i burza zaskoczy nas podczas kąpieli "należy bezwzględnie wyjść z wody i udać do bezpiecznego miejsca, np. budynku czy samochodu, który - podczas wyładowania atmosferycznego - spełnia rolę klatki Faradaya, chroniącej przed penetracją wnętrza ładunkiem elektrycznym".

- Zdarzało się w Polsce, że ludzie tracili życie, bo przebywali podczas burzy w akwenie wodnym. To samo dotyczy pływania łodzią - należy bezwzględnie dobić do brzegu i przemieścić się do bezpiecznego miejsca.

Gdzie jest burza? Radar w czasie rzeczywistym:

A co, jeżeli burza zaskoczy nas w górach? Ekspert podkreśla, że należy wtedy zejść poniżej grani, najlepiej udać się do schroniska.

REKLAMA

- Ale jeżeli zaskoczyła nas całkowicie, powinniśmy przykucnąć, złączyć stopy, osłonić głowę i rękoma zatkać uszy - to minimalizuje ryzyko porażenia piorunem. Jeśli jesteśmy w zorganizowanej grupie osób, powinniśmy się rozproszyć - jest szansa, że wszyscy nie zostaną porażeni i że osoby, które nie zostały poszkodowane, udzielą pomocy innym bądź wezwą pomoc - powiedział Krzysztof Szuster.

Narażeni na powalone drzewa

Zwrócił uwagę, że podczas burzy nie powinniśmy też przebywać w lesie. - Będziemy narażeni na powalone drzewa. Powinniśmy wyjść z lasu. Przypomnę tragedię, do której 11 sierpnia 2017 r. doszło w Suszku, kiedy podczas silnej burzy uszkodzeń doznał obóz harcerski. Zginęły wtedy dwie harcerki - wspominał łowca burz.

Przede wszystkim powinniśmy - podkreślił gość Polskiego Radia 24 - sprawdzać prognozy i ostrzeżenia meteorologiczne. I "unikać - jeżeli to możliwe - ekspozycji na tego typu zjawiska".

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj

Piotr Szuster (Polscy Łowcy Burz i IMGW) gościem Polskiego Radia 24 (Temat dnia) 19:10
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Maria Furdyna
Gość: Piotr Szuster (Stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz, IMGW)
Data emisji: 15.07.2024
Godzina emisji: 14.08

PR24/łl/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej