Alerty GIS i WOPR na kąpieliskach, powodem nie tylko sinice. Są też dobre informacje

Przeważająca większość kąpielisk w Polsce nadaje się do pływania, minimalnych wymagań dotyczących jakości wody nie spełnia jedyni garstka zbiorników w Polsce - wynika z danych GIS zaprezentowanych we wtorkowe popołudnie. Zagrożenia mikrobiologiczne nie są jednak jedynym powodem, dla których niektóre akweny są zamykane. Urząd miejski Gdańska ostrzega przed prądami wstecznymi. 

2024-07-30, 20:55

Alerty GIS i WOPR na kąpieliskach, powodem nie tylko sinice. Są też dobre informacje
GIS ocenia większość kąpielisk w Polsce jako bezpieczne, zagrożenia mogą czyhać na niektórych nadmorskich plażach ze względu na prądy wodne. Foto: PatiPati/ Shutterstock

Z powodu wysokich fal i silnych prądów wstecznych zamknięte zostały trzy kąpieliska na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku - poinformowało miasto na swojej stronie internetowej. Na pozostałych kąpieliskach w regionie woda jest zdatna do kąpieli.

Miejski portal Gdańska podał we wtorek że zamknięte są kąpieliska: Sobieszewo, Orle i Świbno. Fale dochodzą tam powyżej 70 centymetrów, ratownicy przestrzegają też przed prądami wstecznymi, które mogą znienacka podciąć nogi i porwać człowieka w głąb morza. 

Dobra sytuacja sanitarna w kąpieliskach

Ze względów sanitarnych do kąpieli nadają się za to wszystkie kąpieliska województwa pomorskiego - poinformował sanepid. Służby sanitarne stwierdziły, że woda w strzeżonych akwenach, zarówno nad Bałtykiem jak i nad jeziorami, woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się w nich kąpać.

Podobnie jest w Zachodniopomorskiem. Z kąpielisk nadzorowanych przez GIS nieczynne jest tylko to w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim. Woda jest tam nieprzydatna "ze względu na inne wymagania" - poinformowano na stronie GiS.

REKLAMA

Czytaj także: 

Całkiem dobre warunki czekają na miłośników pływania w Warmińsko-Mazurskiem. Także tam zakaz pływania obowiązuje w jednym z monitorowanych zbiorników wodnych - nad jeziorem miejskim w Nidzicy. 

Ponownie otwarte dla żądnych wody zostały kąpieliska Jeziora Zegrzyńskiego w Nieporęcie i Serocku, wcześniej zamknięte z powodu zakwitu sinic.

Bieżące kontrole GIS. Inspektorzy ostrzegą przed sinicami

Główny Inspektorat Sanitarny regularnie sprawdza, czy woda w krajowych kąpieliskach jest bezpieczna pod względem sanitarnym. W razie stwierdzenia zakwitu sinic lub innych zagrożeń mikrobiologicznych, akwen jest zamykany. 

Stan kąpielisk można na bieżąco sprawdzać na stronie internetowej GIS. Kolorem zielonym oznaczone są te spełniające wymagania jakościowe wody. Kolorem szarym - kąpieliska zamknięte, a czerwonym - te, gdzie woda jest, z różnych przyczyn, niezdatna do kąpieli.  

REKLAMA

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują w wodach słonych i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni. Podczas bezwietrznej pogody niektóre mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki.

GIS przypomina, że niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę. 

IAR, PAP, sk.gis.gov.pl/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej