Nieprawidłowości w PKP Cargo. Jest śledztwo prokuratury

2024-08-07, 10:30

Nieprawidłowości w PKP Cargo. Jest śledztwo prokuratury
Nieprawidłowości w PKP Cargo. Jest śledztwo prokuratury. Foto: Lukasz Gdak/East News

Prokuratura przyjrzy się nieprawidłowościom w PKP Cargo. Chodzi o tzw. decyzje węglowe podjęte w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy. Zawiadomienie do prokuratury złożył obecny zarząd spółki.

Dr Marcin Wojewódka, pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo, przyznał, że spółka "do dziś odczuwa negatywne skutki tzw. decyzji węglowej Mateusza Morawieckiego", jak i "sposobu jej wykonania przez ówczesny zarząd spółki PKP Cargo".

Mowa jest o decyzjach premiera z lipca i października 2022 r. Wojewódka wyjaśnił, że ówczesny zarząd skierował tabor do przewozu węgla z nadbałtyckich portów. "Odbyło się to kosztem porzucenia innych, komercyjnych i rentownych zleceń" - zaznaczył Wojewódka, cytowany w komunikacie spółki.

Dodał, że w czerwcu obecny zarząd złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, a ta właśnie wszczęła śledztwo.

"Szkoda majątkowa wielkiej wartości"

W komunikacie PKP Cargo czytamy,  że decyzje premiera Morawieckiego nie zostały podjęte w porozumieniu z ministrem aktywów państwowych. Kolejnym zarzutem jest brak uchwały zarządu PKP Cargo.

REKLAMA

"W ten sposób wyrządzono spółce szkodę majątkową wielkiej wartości" - napisano.

Zwolnienia grupowe

Tymczasem w Grupie PKP Cargo dojdzie do kolejnych zwolnień pracowników. Spółka zależna PKP Cargotabor rozpoczęła konsultacje z zakładowymi organizacjami związkowymi.

W komunikacie czytamy, że na decyzję o zwolnieniach wpływ miała "trudna sytuacja finansowa spółki zależnej, wstrzymanie zleceń na naprawy taboru od PKP Cargo", ale też "brak spłaty zobowiązań przez PKP Cargo, jak i fakt złożenia przez spółkę zależną wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego oraz wniosku o ogłoszenie upadłości PKP Cargotabor".

Zapowiedziano, że informacja o skali zwolnień zostanie podana po konsultacjach PKP Cargotabor ze związkami zawodowymi.

REKLAMA

Czytaj także:

łl/polskieradio24.pl, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej