Wypadek tesli "odpornej na apokalipsę". Kierowca spłonął żywcem

2024-08-07, 17:25

Wypadek tesli "odpornej na apokalipsę". Kierowca spłonął żywcem
Pierwszy śmiertelny wypadek z udziałem nowej Tesli - modelu Cybertruck. Foto: wedmoments.stock / Shutterstock.com

Do tragedii doszło w Teksasie - na wschodnim wybrzeżu tego stanu. Jak informuje serwis dailymail.co.uk, był to pierwszy śmiertelny wypadek nowego samochodu marki Tesla - modelu Cybertruck. Pojazd swoją premierę miał w listopadzie 2023 roku.

Tesla Cybertruck to nowy model pojazdów elektrycznych popularnej marki, której właścicielem jest Elon Musk. Zdaniem biznesmena samochód ma być "odporny na apokalipsę". Na razie jednak trudno mówić o wielkim i jednoznacznym sukcesie modelu.

Nowość od Tesli - Cybertruck i pierwszy śmiertelny wypadek

Cybertruck debiutował w listopadzie 2023 roku, a już czterokrotnie był wycofywany z powodu groźnych dla bezpieczeństwa usterek. Jedna z nich związana była z przypadkami, że pedał gazu łatwo blokował się przy pełnej prędkości samochodu. Wstrzymano wówczas dostawy, a z rynku wycofano 4000 pojazdów.

Teraz dochodzi kolejny problem. We wschodnim Teksasie doszło do tragicznego wypadku, w którym śmierć poniósł kierowca, a samochód elektryczny uległ całkowitemu zniszczeniu. Jak informuje lokalna policja, w nocy z poniedziałku na wtorek, przed godziną 2 czasu lokalnego, Cybertruck z niewiadomych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w betonowy kanał odpływowy lub przepust, co spowodowało wybuch pożaru.

W pojeździe żywcem spłonął kierowca. Z powodu ogromnej temperatury nie zidentyfikowano dotąd kierującego. Nie jest możliwe także odczytanie tablic rejestracyjnych ani numeru VIN pojazdu, bo te także strawił ogień.

REKLAMA

Pożary samochodów elektrycznych - problem czy mit?

Jak wyjaśniają eksperci, jest to związane z faktem, że akumulatory litowo-jonowe, zapewniające energię silnikom elektrycznym tych pojazdów, spalają się w temperaturze ok. 2760 st. C. Pożary samochodów elektrycznych mają miejsce rzadziej od innych, jednak z powodu tak wysokiej temperatury (ok. połowy temperatury powierzchni Słońca) są znacznie bardziej niszczące.

W takiej temperaturze metale, z których produkowane są samochody - także Tesla Cybertruck - po prostu się topią. Pożar samochodu elektrycznego jest też o wiele trudniejszy do ugaszenia. Może wymagać nawet 10 razy więcej wody niż pożar samochodu spalinowego.

Pożar w Teksasie spowodował, że samochód "odporny na apokalipsę" i szykowany do wykorzystywania w kosmosie, zamienił się w spaloną skorupę. Sprawę wyjaśniają teraz lokalne służby, interesują się nią też agencje federalne. Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) poinformowała, że do tej pory nikt nie kontaktował się z nią ws. konsultacji sprawy, choć NTSB zajmowała się już w przeszłości wypadkami pojazdów marki Tesla. Jednak siostrzana agencja - Amerykański Urząd ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) - już podała, że chce od Tesli uzyskać więcej informacji o możliwych wadach Cybertrucka, które mogły doprowadzić do śmiertelnego wypadku w Teksasie.

Czytaj również:

dailymail.co.uk/jmo/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej