Nowa odmiana małpiej ospy mogła dotrzeć do Azji. Zarażony Europejczyk pod lupą władz

Niewykluczone, że nowa odmiana małpiej ospy wydostała się poza Afrykę. Zakażenie tą chorobą potwierdzono u mężczyzny, który w minionym tygodniu trafił do szpitala w Tajlandii. Służby tego kraju ustalają, czy był zakażony nowym szczepem wirusa i z kim miał kontakt po przylocie.

2024-08-21, 17:17

Nowa odmiana małpiej ospy mogła dotrzeć do Azji. Zarażony Europejczyk pod lupą władz
Niewykluczone, że zarażony małpią ospą przeniósł nowy wariant choroby poza Afrykę. Foto: PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Chorym jest 66-letni mężczyzna z Europy, który przyleciał do Tajlandii w środę 14 sierpnia z jednego z krajów afrykańskich. Dzień później trafił do szpitala z objawami małpiej ospy.

W tej chwili trwają badania patogenu, którym zarażony jest mężczyzna. Chodzi o to, by ustalić, czy rzeczywiście mężczyzna zachorował na nową, bardziej zakaźną odmianę tej choroby, jaka ostatnio szerzy się w Demokratycznej Republice Konga. Od początku roku zmarło tam ponad 500 osób spośród 17 tysięcy zakażonych.

Zagrożenie małpią ospą. WHO uspokaja: to nie COVID-19

Małpia ospa stanowi obecnie największe globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego - przestrzega WHO. W związku z szybkim wzrostem liczby przypadków Demokratycznej Republice Konga, szef WHO ogłosił najwyższy stopień alarmowy.

Czytaj także:

Mimo to, światu nie grozi pandemia małpiej ospy, jak było w przypadku COVID-19. - Niezależnie od wariantu choroby, transmisja wirusa jest pod kontrolą - przekonywał we wtorek dyrektor WHO na Europę Hans Kluge. 

- Ustanowimy globalny system kontroli i eliminacji małpiej ospy, czy też wejdziemy w nowy cykl paniki i lekceważenia zagrożenia? To w jaki sposób w następnych latach odpowiemy, będzie kluczowym testem dla Europy i świata - powiedział Kluge na spotkaniu z dziennikarzami.

Małpia ospa w Afryce. Ruszy akcja szczepień

Jeszcze w sierpniu, w krajach środkowej Afryki mają się rozpocząć szczepienia przeciwko małpiej ospie. - Pod koniec przyszłego tygodnia szczepionki dotrą do DRK i innych państw - oświadczyła we wtorek dyrektor generalna Afrykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Jean Kaseya w rozmowie z dziennikarzami.

Od początku roku w Afryce odnotowano ponad 18,5 tysięcy przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na mpox.

REKLAMA

Posłuchaj

Agencja ONZ ds. Migracji zaapelowała o pomoc w wysokości 18,5 miliona dolarów na walkę z małpią ospą w Afryce. Organizacja chce zapewnić dostęp do opieki zdrowotnej osobom dotkniętym chorobą we wschodniej i południowej części kontynentu - relacja Jana Olendzkiego (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Małpia ospa jest zakaźną infekcją, która skutkuje wysypką i objawami podobnymi do tych występujących przy grypie. Na ogół przebieg choroby jest niegroźny, ale może w niektórych przypadkach być śmiertelna. WHO ocenia śmiertelność choroby na 3,6 proc. 

PAP, IAR, wp.pl/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej