"Temperatury będą dochodzić do 43 stopni". To rzeczywistość, a nie wizja apokalipsy
- Według niektórych prognoz, w Warszawie w 2050 roku, temperatury będą dochodzić do 43 stopni - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Karaczun z SGGW. - Jeżeli nie podejmiemy działań, aby powstrzymać globalne ocieplenie, będzie tylko gorzej - dodał.
2024-09-07, 21:25
W większości rzek kraju stan wody jest niski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 47 ostrzeżeń hydrologicznych przed suszą. Alert obowiązuje między innymi w województwie mazowieckim i w Warszawie. W stolicy na Wiśle został wyrównany rekord z 2015 r. Poziom wody to zaledwie 26 centymetrów.
- Od 2011 roku mamy permanentną suszę letnią - zauważył prof. Zbigniew Karaczun z SGGW. - Mamy bardzo poważne problemy hydrologiczne. Wydawało się, że po zimie ze śniegiem, mokrej wiośnie i dosyć obfitych opadach latem, będzie dobrze. Niestety, wszystko wskazuje, że będziemy mieli znów problem z hydrologią - dodał ekspert.
Wzrost świadomości gospodarki wodnej
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że coraz więcej polityków i decydentów zdaje sobie sprawę z problemów hydrologicznych Polski. - Jeszcze kilka lat temu myślenie o gospodarce wodnej sprowadzało się do regulowania rzek, budowania melioracji i odprowadzania wody jak najszybciej - stwierdził.
- W tej chwili, mam wrażenie, że przyszła refleksja i nowy rząd zaczął poważnie zastanawiać się nad tym, czy można renaturalizować obszary podmokłe, że ważniejsze są rozwiązania bazujące na doświadczeniach znanych z przyrody. Świadomość się zmienia, ale potrzebujemy działań - mówił prof. Zbigniew Karaczun.
Posłuchaj
Ekspert ocenił, że także polskie społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, iż "Polska jest krajem ubogim w wodę i jej zasoby nie są zbyt duże".
REKLAMA
Fale 40-stopniowych upałów
Prof. Karaczun wskazał też, że tegoroczne lato było rekordowo ciepłe. Fale upałów dotknęły 130 milionów mieszkańców zachodnich stanów USA, a temperatura powyżej 50 stopni spowodowała śmierć z gorąca ponad 1300 pielgrzymujących do Mekki.
- Jeżeli nie powstrzymamy zmiany klimatu, nie podejmiemy działań, aby zatrzymać średni wzrost temperatury na poziomie powyżej 2 stopni Celsjusza, a więc nie zmniejszymy radykalnie emisji gazów cieplarnianych, będzie tylko gorzej - przekonywał.
- Piekielne upały nie odpuszczą, przed nami jeszcze dwie fale. Wiemy kiedy
- Dieta na upał. Polacy powinni zmienić przyzwyczajenia
- Do tych temperatur, które są uciążliwe, jesteśmy w stanie się adaptować. Ale proszę sobie wyobrazić, że według niektórych prognoz, w Warszawie w 2050 roku, częstość pięciodniowych fal upałów będzie 6-krotnie większa, a temperatury będą dochodzić do 43 stopni. Trudno wyobrazić sobie dobrą jakość życia przy takich temperaturach i tak zmienionych warunkach pogodowych - argumentował prof. Zbigniew Karaczun.
REKLAMA
Obawy o bezpieczeństwo Polski
Gość Polskiego Radia 24 przestrzegał także przed myśleniem, że Polakom nie grozi drastyczne pogorszenie warunków życia ze względu na położenie geograficzne dość daleko na północ. Wskazał, w tym kontekście na zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego.
- Rolnictwo jest sektorem najbardziej narażonym na skutki zmian klimatu. Wszystkie czynniki decydujące o powodzeniu produkcji żywności to czynniki klimatyczne - argumentował prof. Zbigniew Karaczun.
Słuchaj także podcastu "Zmiana klimatu" poświęconego ekologii:
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Zbigniew Karaczun (SGGW)
Data emisji: 7.09.2024
Godzina emisji: 18.33
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl
Polecane
REKLAMA