Kolejne zmiany w szkole. Jeden przedmiot ma zastąpić cztery, zniknie m.in. chemia
Do szkół w nowym wymiarze wrócić ma program przyroda. Dotychczas - obecny jedynie w klasie czwartej, może zastąpić chemię, biologię, geografię i fizykę. Także w kolejnych klasach. Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianę planuje w reformie w 2026 r.
2024-09-19, 07:23
Pomysł na reorganizację przedmiotów przyrodniczych był już zapowiadany przez MEN jeszcze w czasie dyskusji o ograniczaniu podstawy programowej. Zmiana ma pomóc również w brakach kadrowych, z jakimi mierzy się polska oświata.
- Pozostaje też kwestia układu przedmiotów, bo trudniej jest znaleźć kadrę na pojedyncze godziny biologii czy chemii. Dlatego chcielibyśmy, by do szóstej klasy szkoły podstawowej zamiast poszczególnych przedmiotów przyrodniczych był jeden przedmiot - przyroda. To ułatwi szkołom znalezienie nauczyciela na cały etat - zapowiedziała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" w grudniu ub.r. Katarzyna Lubnauer, wiceszefowa resortu edukacji.
Zmiany w planowanej dużej reformie
Gazeta teraz podaje, że zmiany mają być wprowadzone przez resort w dużej reformie edukacji w 2026 r. Cytując wiceministrę, jako przykład przenikania się wiedzy z poszczególnych przedmiotów, podano kwaśne deszcze. Lubnauer zaznaczyła, że przekazywana w szkole wiedza musi być segmentowa i obejmować cały obszar, a nie tylko wybraną część.
- Możliwe, że wydłużymy okres nauczania przedmiotu przyroda na kolejne lata. O szczegółach będziemy mówić wkrótce, przedstawiając ramowe plany nauczania - zapowiedziała Lubnauer.
REKLAMA
Doświadczenia zamiast książek
- W szkole podstawowej na lekcjach przyrody nie są potrzebne książki i zeszyty, tylko doświadczenia - mówi "Rzeczpospolitej" dr Karol Dudek-Różycki, nauczyciel chemii, który działa Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych.
Plan zastąpienia wielu przedmiotów jednym nie jest zupełnie nowy, a domaga się jego realizacji m.in. właśnie Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, które postuluję obecność przyrody jako zintegrowanego przedmiotu co najmniej do szóstej klasy.
Zmiana może nieść inne wyzwania. Jak podają nauczyciele, w wielu szkołach zrezygnowano z prowadzenia np. pracowni chemicznych, a to może utrudniać nauczanie przyrody w sposób eksperymentalny.
Czytaj także:
- "Młodzież nie ma świadomości własnego zdrowia". Pediatra o konieczności edukacji i profilaktyki
- Rewolucja w polskiej szkole. Tak ma wyglądać nowy przedmiot
pg,Rz,pap
REKLAMA