Sprawa Pawła Szopy. Sąd nie zgodził się na list żelazny
Nie ma zgody sądu na wydanie listu żelaznego dla Pawła Szopy, który jest poszukiwany listem gończym europejskim nakazem aresztowania. O decyzji tej poinformował we wtorek pełnomocnik biznesmena.
2024-10-08, 10:51
We wtorek 8 października Sąd Okręgowy w Warszawie miał zdecydować w sprawie wydania listu żelaznego dla biznesmena Pawła Szopy - twórcy marki "Red is Bad", podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
- "Medialna szopka. Zaraz włączy się Bond". Poseł PiS broni b. szefa RARS
- Ile potrwa ekstradycja byłego szefa RARS? Prawnik tłumaczy
- Decyzja na kartce i do niszczarki. Tak Michał K. rządził RARS
O postanowieniu sądu poinformował we wtorek pełnomocnik Pawła Szopy mecenas Jacek Dubois. List żelazny daje gwarancję powrotu do kraju i odpowiadania z wolnej stopy, aż do prawomocnego zakończenia postępowania. Wyrok jest nieprawmocny, a obrońca Szopy zapowiedział apelację.
Paweł Szopa nie dostanie listu żelaznego. Sąd zdecydował
Decyzję sądu poznano po godzinie 10.40. Potwierdził ją prokurator Karol Zok ze śląskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej.
REKLAMA
- Sąd wydał postanowienie oddalające wniosek obrońcy podejrzanego o wydanie dla niego listu żelaznego z argumentacją, iż środek ten nie jest wystarczający dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania - przekazał.
Będzie apelacja
- Sąd dokonał oceny, że wydanie listu żelaznego nie leży w interesie wymiaru sprawiedliwości. Obrona się z tym nie zgadza. Będzie merytoryczna polemika w zażaleniu do sądu apelacyjnego - zapowiedział mec. Jacek Dubois.
Zaznaczył, że obrona długo przekonywała, że ich klient chce złożyć w tej sprawie wyjaśnienia.
REKLAMA
- Nie mogę zrozumieć, dlaczego prokuratura, składając niekonstytucyjne sprzeciwy, robi wszystko, żeby uniemożliwić, by mój klient mógł złożyć wyjaśnienia - dodał. Podkreślił, że obrona będzie przekonywała sąd apelacyjny, że może w dobrym interesie wymiaru sprawiedliwości jest, aby ich klient mógł się stawić i złożyć zeznania z wolnej stopy.
Śledztwo ws. RARS
Przypomnijmy, że śledztwo ws. RARS wszczęte zostało wraz z początkiem grudnia 2023 r. Prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
Chodzi m.in. o przekroczenie uprawnień i nieodpełnienie obowiązków przez pracowników agencji w trakcie organizacji i realizacji zakupu towarów, działając na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA