Polacy chętnie kupują nieruchomości. Sprawdź, dlaczego

- Polacy lubią gotówkę, oszczędzają przez kupno nieruchomości, nie lubią bankowych depozytów i nie znoszą wirtualnych doradców inwestycyjnych - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Anna Macko, psycholog ekonomiczna z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

2024-10-21, 17:33

Polacy chętnie kupują nieruchomości. Sprawdź, dlaczego
Polacy lubią oszczędzać przez kupowanie nieruchomości. Foto: shutterstock.com

Jak wyjaśniała dr Anna Macko dla wielu kultur oszczędzanie oznacza kontrolę nad konsumpcją, co samo w sobie jest dla nich wartością. Ale w innych kulturach dominuje oszczędzanie na jakiś konkretny cel. Mogą to być cele krótkoterminowe lub długoterminowe jak np. emerytury, lub wykształcenie dzieci. I właśnie dlatego Akademia Leona Koźmińskiego, postanowiła przeprowadzić badaniach o sposobach oszczędzania w Polsce, USA i w Indiach. Oceniano także poziom wiedzy ekonomicznej badanych społeczeństw.

Posłuchaj

dr Anna Macko, psycholog ekonomiczna, z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gościem Polskiego Radia 24 ( Temat dnia) 24:34
+
Dodaj do playlisty

- Są wyraźne różnice w podejściu do oszczędzania pomiędzy Polską, USA i Indiami, chodzi nie tylko o sumy, ale sam wybór form oszczędzania, w tym samego inwestowania jako sposobu pomnażania zgromadzonego kapitału. Polacy lubią oszczędzać przez kupno nieruchomości, ale w Indiach preferują złoto - powiedziała dr Anna Macko.

Gdzie trzymają oszczędności?

Badania pokazały różnicę w tym jak przechowywane są oszczędności. W naszym kraju wciąż wiele osób trzyma w domu gotówkę. Zupełnie inaczej postępują Hindusi, co wynika z faktu, że ich waluta jest zbyt słaba, aby to miało sens. Ale mieszkańcy Indii bardziej niż Amerykanie i Polacy interesują się kryptowalutami, bo chodzi im o tańszy sposób przekazywania pieniędzy do kraju, co dotyczy zwłaszcza tych, którzy pracują za granicą.

Polacy mają awersję do ryzyka?

- W USA dominują depozyty, a w Polsce raczej rachunki typu ROR, co może wynikać z faktu, że dolar to waluta, którą posługują się na co dzień. A w Polsce panuje odczucie, że dolar to jednak mocniejsza waluta niż nasza złotówka. Nie można też pominąć faktu, że w USA jest wyższy poziom wiedzy finansowej i więcej oferowanych form oszczędzania. Polacy bardzo nie lubią ryzyka w porównaniu do obywateli USA i Indii, co widać w samych formach oszczędzania i bezpiecznego inwestowania - powiedziała.

REKLAMA

W opinii ekspertki Polacy mają bardzo małe zaufanie do doradztwa algorytmicznego, co może wynikać z faktu ich dużo większej awersji do ponoszenia ryzyka. Z jednej strony Polacy doceniają takie technologiczne rozwiązania jak: aplikacje i bankowość internetową, ale widać mniej przychylne podejście do "robo-doradztwa" w porównaniu do Hindusów i Amerykanów.

- Gdy chodzi o pomnażanie kapitału, widzieliśmy w badaniach duży opór Polaków, nawet gdy chodziło o małe sumy i niższe koszty tej formy usługi doradczej. Polacy nadal preferują bezpośredni kontakt z człowiekiem, nawet gdy to więcej kosztuje. Hindusi chętniej niż Amerykanie i Polacy wybierali ofertę finansową opartą o algorytm - powiedziała dr Anna Macko. 

Wiele mówi odpowiedź na pytanie, jaki procent miesięcznych dochodów przeznaczanych jest na oszczędzanie. W USA dotyczyło to 20 procent, w Polsce 15 procent, ale Hindusi deklarowali ponad 30 procent miesięcznego dochodu, odkładanego na "czarną godzinę".

Jaki procent miesięcznych dochodów pójdzie na oszczędzanie?

W opinii ekspertki ten dane są odzwierciedleniem większej zamożności Amerykanów. Największym problemem dla Polaków jest wciąż wysokość zarobków, zwłaszcza teraz, przy rosnących kosztach życia i obecnym poziomie inflacji. Amerykańskie społeczeństwo ma bardziej stabilną ekonomicznie sytuację. Z kolei w Indiach jest silniejsza niż u nas kultura oszczędzania. To ważny element ich tradycji, bo w przypadku rozwodu, to ile złota może ze sobą zabrać z domu byłego męża kobieta, daje jej lepsze zabezpieczenie na przyszłość.

REKLAMA

Wiedza finansowa trzech badanych nacji

- Polacy relatywnie dobrze wypadli w badaniach o wiedzy ekonomicznej. W teście było kilka odpowiedzi i Polacy wypadali w nim lepiej niż Amerykanie i Hindusi. Ale widać w tych odpowiedziach, że jesteśmy zbyt mało pewni siebie, częściej niż Amerykanie i Hindusi przyznajemy się do swojej niewiedzy. W tym teście pod względem zaufania do swojej wiedzy najlepiej wypadli Amerykanie. Ale Polacy byli w nim lepsi od Hindusów. Paradoks tych odpowiedzi naszych rodaków polegał na tym, że ci, co przyznawali się do swojej niewiedzy, mieli najwyższy poziom dywersyfikacji swoich oszczędności - powiedziała dr Anna Macko. 

***

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Paweł Zieliński
Gość: dr Anna Macko, psycholog ekonomiczna, Akademia Leona Koźmińskiego 
Data emisji: 21.10.2024
Godzina emisji: 15.30

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej