Jakie nastroje w UE po wygranej Trumpa? "Poważne wyzwanie"

- Musimy zobaczyć, co zrobi Trump, Ale jasno wyraził swoje plany, zwłaszcza w odniesieniu do taryf. Dotyczą one Chin, ale także Europy. Nawet jeśli chodziłoby tylko o Chiny, to miałoby to konsekwencje dla Europy - powiedział w rozmowie z Beatą Płomecką Ian Lesse, ekspert z brukselskiego birua German Marshall Fund.

2024-11-09, 12:55

Jakie nastroje w UE po wygranej Trumpa? "Poważne wyzwanie"
Jakie UE zareagowała na wygraną Trumpa?/ Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Anna Moneymaker/Shutterstock

Tematem części zagranicznej magazynu "W samo południe" Radiowej Jedynki były reakcje Unii Europejskiej na reelekcję Donalda Trumpa. Mówiła o nich korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Beata Płomecka. 

Czytaj także:

Czy Unia Europejska była gotowa na taki scenariusz wyborów prezydenckich w USA? Według Beaty Płomeckiej, reakcje oficjalne były "pełne serdeczności i wyrażonych nadziei na dobrą współpracę transatlantycką, przypominające zakorzenione kontakty Europy z Ameryką".

Nastroje w UE po zwycięstwie Donalda Trumpa. "UE kibicowała Harris"

- Nie ulega wątpliwości, że Unia po cichu, w części przynajmniej, kibicowała Kamali Harris. Zdawano sobie sprawę, że jej prezydentura na pewno nie byłaby bezproblemowa dla UE, bo wciąż przypominamy, że Joe Biden nie zniósł ceł na stal i aluminium z Europy, a jedynie je zawiesił - zauważyła korespondentka Polskiego Radia.

Czytaj również:

Kamala Harris - relacjonowała Płomecka - z perspektywy UE  "może byłaby bardziej przewidywalna". - Oficjalnie ze strony Unii pełne otwarcie, nieoficjalnie: obawy - dodała dziennikarka.

REKLAMA

Posłuchaj

Nastroje w UE po wygranej Trumpa/Beata Płomecka/W Samo Południe 9.11.2024/Jedynka 4:10
+
Dodaj do playlisty

Donald Trump nałoży cła? "To będzie wyzwanie dla Europy"

Tym, co może niepokoić Unię Europejską, na pewno jest sektor gospodarczy. Urzędnicy mają mieć gotowe scenariusze, nawet na wypadek wojny handlowej.

- Przypomnijmy, Donald Trump w kampanii zapowiadał 10, 20 procent cła na towary z Unii, 60 procent na towary z Chin. Na razie Unia Europejska wstrzymała oddech i czeka na decyzję nowej amerykańskiej administracji - kontynuowała Płomecka.

W rozmowie z dziennikarką Polskiego Radia na ten temat wypowiedział się Ian Lesser z brukselskiego biura German Marshall Fund.

Czytaj także:

- Cóż. Musimy zobaczyć, co zrobi Trump, Ale jasno wyraził swoje plany, zwłaszcza w odniesieniu do taryf. Dotyczą one Chin, ale także Europy. I oczywiście, jeśli nałoży cła, to będzie to bardzo poważne wyzwanie dla Europy. Nawet jeśli chodziłoby tylko o Chiny, to miałoby to konsekwencje dla Europy - mówił.

- Bo wtedy byłaby presja na Europę ze strony Chin. Byłoby to, może będzie, bardzo bolesne - na pewno dla Unii Europejskiej - dodała Beata Płomecka.

Obronność i bezpieczeństwa. Czy UE jest gotowa na brak wsparcia z USA?

W audycji poruszono też temat obronności i bezpieczeństwa. Czy UE dalej będzie mogła polegać na Stanach Zjednoczonych w tej kwestii? 

REKLAMA

Czytaj także:

- Tu niestety jest problem (...) Czy Unia się przygotowała? W kwestiach bezpieczeństwa i obrony - trzeba powiedzieć szczerze, że nie. Przespała osiem lat i prezydentury Trumpa, i Bidena. Fakt, że wciąż dziewięciu europejskich sojuszników NATO nie spełnia wymaganych 2 procent PKB na obronę, mówi wszystko. A minęła dekada od czasu, kiedy ten wymóg był ustanowiony. Przemysł zbrojeniowy w Europie nie jest w najlepszej kondycji. Oczywiście to zaczęło się zmieniać po rosyjskiej napaści na Ukrainę.  Komisja sprawdzała sytuację w zakładach w poszczególnych krajach. Zaczęto mówić o rozkręcaniu przemysłu zbrojeniowego, natomiast są potrzebne pieniądze. Może w nowym budżecie unijnym po 2027 roku będą, ale nam tu chodzi o te najbliższe lata. No i trzeba zacząć rozmawiać. Po szczycie w Budapeszcie wydaje się, że przywódcy odsunęli dyskusję na ten temat - podsumowała Płomecka.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Michał Strzałkowski

REKLAMA

Gość: Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli

Data emisji: 9.11.2024

Godzina emisji: 12.23

hjzrmb/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej