Trump grozi cłami Chinom, Meksykowi i... Kanadzie. "Próba wymuszenia zmian"

Skupialiśmy się na granicy USA z Meksykiem i nielegalnej migracji w tym miejscu. Natomiast Ameryka ma najdłuższą granicę lądową z Kanadą i ona w żaden sposób nie jest zabezpieczona. A polityka migracyjna premiera Trudeau była dość liberalna - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

2024-11-27, 22:00

Trump grozi cłami Chinom, Meksykowi i... Kanadzie. "Próba wymuszenia zmian"
Donald Trump grozi cłami na Meksyk i Kanadę, aby wymusić na tych krajach zwalczanie nielegalnej migracji i handlu narkotyków. Foto: Anna Moneymaker / Shutterstock.com, Asatur Yesayants / Shutterstock.com, PAP/EPA/ISAAC ESQUIVEL

Donald Trump zapowiedział nałożenie ceł na produkty z Meksyku, Kanady i Chin. Prezydent elekt ma jednak powody nie handlowe, ale polityczne. Chciałby zmusić te kraje do przeciwdziałania nielegalnej migracji do Stanów Zjednoczonych, a także do skuteczniejszej walki z handlem narkotykami. Cła zatem nie mają być elementem wojny handlowej, ale narzędziem wywierania wpływu politycznego na te kraje.

W Polskim Radiu 24 sprawę wyjaśniał dr Wojciech Kwiatkowski. Gość audycji zauważył, że Donald Trump swoją zapowiedzią, wygłoszoną przed objęciem urzędu, daje zarówno Meksykowi, jak i Kanadzie możliwość podjęcia realnych kroków w przeciwdziałaniu nielegalnej migracji i handlowi narkotykami.

Posłuchaj

Dr Wojciech Kwiatkowski gościem Magdaleny Skajewskiej (Świat w powiększeniu) 24:20
+
Dodaj do playlisty

Trump nałoży cła na Meksyk i... Kanadę?

- My przez cały okres wyborczy skupialiśmy się na południowej granicy USA i na ludziach, którzy przechodzili z Meksyku. Natomiast trzeba powiedzieć, że Ameryka ma najdłuższą na świecie granicę lądową z Kanadą i ta granica w żaden sposób nie jest zabezpieczona, tam nie ma żadnej fizycznej bariery. A niestety polityka premiera Trudeau i polityka Kanady była dość liberalna, jeśli chodzi o wpuszczanie ludzi do Kanady. I niestety bardzo duża grupa ludzi, którzy wstępnie przybyli do Kanady, potem przemieściła się do Stanów Zjednoczonych - mówił dr Wojciech Kwiatkowski.

Ekspert zwrócił uwagę na to, że USA i Kanada są państwami bardzo blisko współpracującymi gospodarczo, a blisko milion Kanadyjczyków codziennie jeździ do pracy do Stanów Zjednoczonych. - Myślę, że ta wypowiedź - zwłaszcza w przypadku Kanady - to była próba wymuszenia na władzach Kanady, aby te zmieniły swoją politykę migracyjną i politykę wizową - dodał.

REKLAMA

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: dr Wojciech Kwiatkowski (amerykanista, UKSW)
Data emisji: 27.11.2024
Godzina emisji: 20.33

Polskie Radio 24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej