Polacy dorabiają po godzinach. "Dociska nas ekonomia i sytuacja gospodarcza"
- Motywacji do tego, żeby dorabiać, jest mnóstwo. Mogło przycisnąć nas życie i potrzebujemy na rachunki. Różne rachunki, i takie by podtrzymać standard życia, ale też te, by w ogóle funkcjonować. Ten trend dorabiania związany jest też z tym, że zmienia się nasz styl życia, kiedyś byliśmy bardziej przywiązani do jednego miejsca pracy czy jednego pracodawcy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński (główny ekonomista KIG), który z Mateuszem Żydkiem z firmy badawczej Randstad Polska był gościem Anny Grabowskiej.
2024-11-30, 18:35
W audycji Kapitał i Praca rozmowa o dorabianiu Polaków. Z badań wynika, że dorabia coraz więcej z nas, czemu sprzyja dobry dla pracownika rynek. Ludzi do pracy raczej brakuje, a już w okresie przedświątecznym szczególnie. I tak dodatkową pracę ma 45,2 proc. Polaków a 58 proc. chce ją mieć bądź kontynuować w przyszłym roku.
Mateusz Żydek wracał uwagę na rosnące koszty utrzymania. - Dociska nas ekonomia i sytuacja gospodarcza (…). Także w dużych miastach, ludzie młodzi i lepiej zarabiający poszukują dodatkowych źródeł zarobkowania. Oprócz inflacji i wzrostów kosztów energii powinniśmy dołożyć kwestie kredytów mieszkaniowych i stóp procentowych, także braku wakacji kredytowych. To powoduje, że ten rok stał się rokiem większych wyzwań dla gospodarstw domowych - ocenił.
Piotr Soroczyński zaznaczył, że stopniowo zmienia się model pracy w wielu branżach, a co za tym idzie styl życia. Obecnie pracownicy nie są tak bardzo związani z jednym pracodawcą. - W tej chwili jest to coraz częściej formuła nazywana kiedyś wolnym zawodem, czas pracy i miejsce jej wykonywania są mniej sztywne niż kiedyś, gdzieś tu można uplasować dorabianie - dodał.
Posłuchaj
Spośród Polaków aktywnych zawodowo 45,2 proc. podejmuje się zleceń poza głównym etatem, a 58 proc. z nich chce kontynuować lub podjąć dodatkową pracę w najbliższych sześciu miesiącach - wynika z badania "Jak dorabiają Polacy", przeprowadzonego w sierpniu przez SW Research na zlecenie Gi Group Poland.
REKLAMA
Dodano, że na dorabianie decydują się przede wszystkim młodzi, mieszkańcy największych miast, zatrudnieni na pół etatu oraz ci, którzy zarabiają powyżej 5 tys. zł miesięcznie.
Najczęstszą motywacją do przyjmowania zleceń poza głównym etatem jest chęć przeznaczenia zarobionych pieniędzy na wydatki wykraczające poza podstawowe potrzeby (30,2 proc.) lub w celu gromadzenia oszczędności (27,2 proc.).
Jednocześnie dla blisko 14 proc. respondentów to sposób na zwiększenie domowego budżetu, gdyż dochody z głównej pracy nie pozwalają pokryć bieżących wydatków. Inne powody to realizacja pasji i zainteresowań (13,8 proc.) oraz chęć rozwoju zawodowego, zdobywanie nowych umiejętności i doświadczenia (9,8 proc.), a 4,4 proc. pracuje dodatkowo, rozwijając własny biznes.
REKLAMA
Jak wynika z raportu "Jak dorabiają Polacy", osoby wykonujące pracę dodatkową najczęściej poświęcają jej do 9 godzin tygodniowo (45,9 proc.) bez względu na grupę wiekową. Co trzecia osoba (34 proc.) przeznacza na nią 10–19 godzin, a jeszcze więcej czasu niemal co dziesiąty badany.
***
Audycja: Kapitał i praca
Prowadząca: Anna Grabowska
Goście: Piotr Soroczyński - główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej i Mateusz Żydek z firmy badawczej Randstad Polska
Data emisji: 30.11.2024
Godzina emisji: 15.06
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA