Argentyna walczy z recesją. Czy terapia szokowa się powiodła?

- Prezydent Argentyny Javier Milei ma sukcesy w zwalczaniu inflacji, ale wielu uważa, że walka o jej ograniczenie, spowodowała zubożenie dużej części argentyńskiego społeczeństwa - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Gocłowska-Bolek z UW.

2024-12-01, 14:00

Argentyna walczy z recesją. Czy terapia szokowa się powiodła?
Prezydent Argentyny, Javier Milei. Foto: EPA/Matias Martin Campaya Dostawca: PAP/EPA.

 Gdy prezydent Argentyny Javier Milei przejmował władzę w roku 2023, inflacja wynosiła około 200 - 211procent w skali roku, a PKB był 2,5 procentowym minusie, a wskaźnik ubóstwa było na najwyższym poziomie od 20 lat. Do tego pojawił się równoległy rynek walutowy, bo peso straciło jakąkolwiek wartość. 

- Przed wyborami 2023 roku inflacja była najważniejszym problemem Argentyńczyków bo mówili, że to destabilizuje ich budżety domowe. Javier Milei obiecał im zwalczyć tę inflację. I rzeczywiście, dzisiaj, po roku widzimy, że ta inflacja radykalnie spadła i to jest nie niewątpliwy sukces jego rządów. Dzisiaj inflacja w ujęciu miesięcznym spadła poniżej 3 procent, a rok temu to było 25 procent miesięcznie, w ujęciu rocznym. Argentyńczycy rzeczywiście pod tym względem oddychają z ulgą - mówiła prof. Joanna Gocłowska-Bolek.

W opinii ekspertki wielu ekspertów na świecie patrzyło na ten wolnorynkowy eksperyment gospodarczy z dużą dozą zaciekawienia, ale też nie oczekiwali zbyt wielu dobrych rezultatów. Inni doceniali, że wreszcie ktoś wziął się za takie sektory publiczne gospodarki, które od dziesiątków lat były nietykalne, a jednak Javier Milei nie bał się i ograniczył te wydatki.

Widać wielu bezdomnych

- Ale z drugiej strony, gdy rozmawiałam również z osobami spoza uczelni, ze zwykłymi Argentyńczykami, to wtedy ten obraz nie jest jednolity. Chociaż wydaje mi się, że przeważał jednak optymizm. Ale gdy po czterech latach znowu tam przyjechałam, byłam zaskoczona jak wielu jest bezdomnych na ulicach. Tego wcześniej nie było widać. Natomiast teraz koczują na ulicach całe rodziny z dziećmi i psami. To był obraz naprawdę rozpaczliwy. Ponad 50 procent  Argentyńczyków żyje w ubóstwie i właściwie nie ma dostępu do odpowiedniej ilości jedzenia. A przecież Argentyna jest jednym z największych producentów  żywności na świecie. Problem jest z recesja z rosnącym bezrobociem - tłumaczyła prof. Joanna Gocłowska-Bolek. 

REKLAMA

Posłuchaj

prof. Joanna Gocłowska-Bolek z UW gościem Polskiego Radia 24 (audycja "Świat 24") 21:43
+
Dodaj do playlisty

 

Zdaniem ekspertki, w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich Javiera Mileia poparło ponad 50 procent Argentyńczyków, wciąż około połowy społeczeństwa nadal go popiera. 

REKLAMA

 

***

REKLAMA

AudycjaŚwiat 24
ProwadzącyMarcin Pośpiech
Gośćprof. Joanna Gocłowska-Bolek z UW. Ekspertka od Ameryki Południowej
Data emisji: 01.12.2024
Godzina emisji: 13.06

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej