Branża turystyczna w Polsce. Ekspertka: widać rozwój, ale nadchodzący kryzys już daje się we znaki

- Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że dochody z turystyki w Polsce wynoszą ok. 6 proc. PKB, jednak kryzys, który za chwilę będzie bardziej widoczny, w bezpośredni sposób dotknie branży turystycznej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Łazarek-Janowska z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.

2024-12-02, 14:31

Branża turystyczna w Polsce. Ekspertka: widać rozwój, ale nadchodzący kryzys już daje się we znaki
Turystyka w Polsce się rozwija, jednak należy szykować się na nadchodzący kryzys. Foto: Kochneva Tetyana/Shutterstock, Patryk Kosmider/Shutterstock

Z danych polskich samorządów wynika, że Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem pod względem turystyki. Przykładem może być sytuacja w stolicy, którą w ubiegłym roku odwiedziło prawie 10 mln turystów - w tym ponad 7,5 mln z Polski oraz blisko 2,5 mln z zagranicy. Do tego doliczyć należy ponad 6 mln tzw. turystów jednodniowych. Turystyka osiągnęła rekordowy wkład w PKB Warszawy. Jak to wygląda w innych regionach Polski?

Rozwój turystyki w Polsce. "Nadchodzi kryzys"

Dr Magdalena Łazarek-Janowska potwierdziła, że sektor ten w Polsce się rozwija, chociaż - dodała - "musimy myśleć o tym, co będzie za chwilę przed nami".

Posłuchaj

Dr Magdalena Łazarek-Janowska o rozwoju turystyki w Polsce (Temat dnia) 16:31
+
Dodaj do playlisty

- Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że dochody z turystyki w Polsce wynoszą ok. 6 proc. PKB, jednak nie byłabym sobą, gdybym nie zwróciła na coś uwagi. (...) Kryzys, który za chwilę będzie bardziej widoczny, w bezpośredni sposób dotknie branży - powiedziała dr Magdalena Łazarek-Jakowska.

Ekspertka podkreśliła, że to nie będzie kryzys w tej skali, co kryzys wywołany pandemią COVID-19, ale już teraz obserwuje się w branży turystycznej wyraźny spadek cen, znacznie poważniejszy, niż się go spodziewano.

REKLAMA

Pytana o najbardziej atrakcyjne turystycznie regiony Polski, dr Magdalena Łazarek-Janowska wyjaśniła, że polską turystyką wciąż rządzi przede wszystkim sezonowość, a zatem morze - latem, góry - zimą. Jednak - dodała - to ulega stopniowej zmianie, głównie ze względu na zmiany klimatyczne. Z tego powodu przykładowo Pomorze Zachodnie staje się coraz popularniejsze także w okresie jesienno-zimowym.

Polska turystyka czeka na gości z zagranicy?

Gościni Polskiego Radia mówiła w audycji także o Międzynarodowej Konferencji Turystycznej "Od gór do morza", która odbędzie się 5 grudnia w Niechorzu w woj. zachodniopomorskim. Jak powiedziała, na wydarzenie zaproszeni zostali zagraniczni goście, m.in. z Czech i Słowacji. - To jest gość, na którego tak na dobrą sprawę czekamy. (...) Oni odkryli nas, a my dajemy się poznawać z jak najlepszej strony - wyjaśniła.

I - jak dodała - konferencja ma na celu m.in. zaprezentowanie regionu i potencjału, który ma Pomorze Zachodnie.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Maria Furdyna
Gość: Dr Magdalena Łazarek-Janowska (Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie)
Data emisji: 02.12.2024
Godzina emisji: 11.37

Polskie Radio 24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej