Masło staje się towarem ekskluzywnym. Ceny mogą jeszcze wzrosnąć
Coraz mniej zaskakujący jest widok kostki masła na półce sklepowej w cenie powyżej 10 złotych. Wzrost cen wynika z kilku powodów - mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. Analitycy spodziewają się, że masło jeszcze zdrożeje.
2024-12-12, 12:56
Tylko w zeszłym miesiącu masło podrożało o około 11 procent. W ciągu roku ceny tego produktu wzrosły o ponad 40 procent.
Marcin Hydzik mówi, że jednym z powodów drożyzny jest zmniejszenie produkcji mleka na światowych rynkach. - Okazała się niższa od oczekiwań. Mówimy o takich krajach jak Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia i sama Unia Europejska. Drugą sprawą jest to, że przetwórcy skupili się na produkcji tych produktów, które są bardziej opłacalne niż masło, na przykład ser - mówi prezes ZPPM.
Posłuchaj
Marcin Hydzik dodaje, że na wzrost cen masła i innych produktów spożywczych ma także wpływ wzrost cen energii, pracy oraz transportu.
Masło może jeszcze zdrożeć
Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w banku PKO BP, ocenia, że w ciągu następnych kilku miesięcy masło wciąż będzie drożało, co wynika z prognozowanych spadków produkcji mleka na światowym rynku.
REKLAMA
Podkreśla jednak, że nie powinien to być znaczący wzrost, gdyż dojdzie do bariery popytu.
Posłuchaj
Bariera polega na przerzuceniu się konsumentów na tańsze wybory. Część osób zamiast drogiego masła może postawić na świątecznym stole na przykład o wiele tańszą margarynę.
- Maślany kryzys w Czechach. Szukanie winnych i zakupy w Polsce
- Żywność ekologiczna. Nie daj się oszukać, ta prawdziwa ma unijny certyfikat
Polskie Radio, paw/
REKLAMA
REKLAMA