Plakaty Ryszarda Kai są pochwałą oryginalności Polski na tle Europy
- Plakaty Ryszarda Kai wiszą po do dziś w domach prywatnych, urzędach i w akademikach, a ich popularność niektórzy porównywali nawet do powszechności reprodukcji obrazów Jana Matejki - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Szady, autorka książki "Polska według Ryszarda Kai".
2024-12-18, 23:00
- Moja książka jest oceniana, że została napisana w sposób "plakatowy", choć zawiera tylko 10 publikacji plakatów. Ale to nie jest album tam są teksty o plakatach autorstwa Ryszarda Kai. Chciałam stworzyć jego portret jako artysty, zwłaszcza jego inspiracje przy powstawaniu serii plakatów "Polska". Nie pisałam o jego scenografiach teatralnych, choć zajmował się tym przez sporą część życia. Dopiero później się zorientowałam, że jego pracę są bardzo powszechne, że wiszą nie tylko w domach, ale także np. w kawiarniach i restauracjach - mówiła Beata Szady.
Posłuchaj
W opinii gościa audycji plakaty jak "Zadupie" lub "Bałwan z szabelką", są w bardzo różny sposób interpretowane. Mogą być odbiciem naszego życia lub ironią z naszych narodowych wad. Wiele z nich wymaga od widza poczucia humoru, dystansu do życia typowego dla bohaterów opowiadań Hrabala. "Kaja był takim graficznym Hrabalem", może przeczytać na łamach jej książki.
- Słowo banał było bardzo bliskie Ryszardowi Kai. On się nim często w swoich grafikach posiłkował, aby pokazać, że to może być bardzo inspirujące, jak np. poświęcone świnki morskie. On często operował nim w plakatach, to czasami był taki "cud w banale". Polska pokazana na jego plakatach, to często wątki z życia naszej prowincji, tak było z plakatem "Zadupie". Ale zdaniem twórcy było to piękne przez to, że było oryginalne, niepowtarzalne na tle innych krajów - powiedziała Beata Szady.
REKLAMA
* * *
Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Goście: Beata Szady, autorka książki "Polska według Ryszarda Kai"
Data emisji: 18.12.2024
Godzina: 22.06
Polskie Radio 24 / SW
REKLAMA