Profilaktyka raka jelita grubego. "Badanie per rectum może uratować życie"
- Badanie per rectum polega na sprawdzeniu palcem przez lekarza stanu odbytu pacjenta - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr n. med. Andrzej Berman, chirurg. Podkreślił, że taka diagnostyka może uratować komuś życie, bo "większość nowotworów jelita grubego lokalizuje się w zasięgu palca".
2025-01-23, 20:00
Dr Andrzej Berman wyjaśnił, że już w latach 20. XX wieku zalecano badanie per rectum każdego pacjenta, bo ono pokazuje jego ogólny stan zdrowia. - Jeżeli mamy pacjenta, który ma np. bóle brzucha i z takiego powodu do nas przychodzi, to wtedy w badaniu per rectum szukamy przede wszystkim, czy nie ma tam jakiegoś guza, krwi, sprawdzamy jaka jest konsystencja stolca, czy nie ma żadnych oporów w strukturach okolicznych - tłumaczył.
"Nawet nie podejrzewają, że mają raka"
W opinii dr. Bermana "badanie per rectum powinno być standardowo wykonywane przez lekarzy, którzy zajmują się chorobami przewodu pokarmowego". - Przede wszystkim dlatego, że większość nowotworów jelita grubego lokalizuje się w zasięgu palca. Takie badanie - zwłaszcza w przypadku pacjentów, którzy nie maja jeszcze żadnych dolegliwości - jest niezwykle ważne. - Oni nawet nie podejrzewają, że mają raka jelita grubego i to badanie może uratować im życie. Również dotyczy to raka prostaty, który też może być w ten sposób zbadany - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
Posłuchaj
Dr Berman wskazał, że w "pewnych przypadkach takich, jak np. ropień odbytu, szczelina odbytu, zakrzepica brzeżna, badanie per rectum można przeprowadzić dopiero po zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Każda jednak forma badania wymaga zgody pacjenta". - Jeżeli badanie per rectum wywołuje ból, może to świadczyć o jakiejś poważnej chorobie odbytu. W pewnych sytuacjach, gdy pojawiają się wątpliwości, trzeba wykonać badania, takie jak: USG, rektoskopia, anoskopia lub kolonoskopia tłumaczył chirurg.
REKLAMA
Badanie nie boli, nie trzeba się do niego przygotowywać
Gość Małgorzaty Telmińskiej zwrócił uwagę, że badanie perectum nie boli. - Chyba że mamy tam jakąś istotną chorobę, ale wtedy tym bardziej warto takie badanie przeprowadzić - stwierdził. Wyjaśnił też, że do badania nie trzeba się przygotowywać. - To badanie można zrobić z marszu u prawie każdego pacjenta W jelicie grubym zazwyczaj jest stolec. Nas to nie dziwi i on nie przeszkadza w badaniu, Co więcej, nawet obecność stolca w odbytnicy rozszerza nam troszkę diagnostykę, bo się trochę o nim dowiadujemy - czy jest papkowaty, czy jest zaparciowy, zawiera śluz, krew - powiedział.
****
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Andrzej Berman (chirurg i proktolog)
Data emisji: 23.01.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24/SW/kor
REKLAMA
REKLAMA