Kominek może zostać. Wielki zwrot w programie "Czyste Powietrze"
Program "Czyste Powietrze" to plan wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Dotychczas wykluczało to wszystkie kominki. W nowej odsłonie programu kominki są uratowane, byle spełniały wymogi ekologiczne.
2025-02-03, 16:00
Kominek może zostać - zmiany w programie "Czyste Powietrze"
Osoby, które skorzystają ze wsparcia w nowej odsłonie programu "Czyste Powietrze" będą mogły pozostawić i używać co celów rekreacyjnych kominka, o ile spełnia on wymagania ekoprojektu - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fundusz zaznaczył, że po konsultacjach uwzględnił propozycje branży, czyli przywrócenia w nowej wersji programu "Czyste Powietrze" zapisów dotyczących kominków. Zgodnie z przygotowywanym obecnie projektem nowego programu, możliwe będzie pozostawienie w budynku czy lokalu mieszkalnym miejscowego ogrzewacza pomieszczeń na paliwa stałe, wykorzystywanego na cele rekreacyjne, spełniającego wymagania ekoprojektu po skorzystaniu ze wsparcia z "Czystego Powietrza".
Oznacza to, że kominki nie znikną z polskich domów, których właściciele skorzystają z dopłat programu. Kominki to lubiane przez Polaków (i nie tylko) źródło ciepła, które pełni bardziej funkcje rekreacyjno-ozdobne niż praktyczne.
Nowy program "Czyste Powietrze" zostanie zaprezentowany "już wkrótce" - zapowiedział NFOŚiGW. "Czyste Powietrze" to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą w jego ramach otrzymać dofinansowanie na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego termomodernizację.
REKLAMA
Pod koniec listopada 2024 r. NFOŚiGW zawiesił przyjmowanie wniosków w programie do czasu wprowadzenia zmian, mających ukrócić nadużycia.
Czytaj także:
- Kontrolerzy mogą zapukać do drzwi. Program "Czyste Powietrze" do przeglądu
- Program Czyste Powietrze wraca na zalanych terenach. Jasna deklaracja Kierwińskiego
- Czy palenie drewnem w kominku szkodzi środowisku? Ekspert wyjaśnia
Źródło: PAP/AM
REKLAMA