Kolejne trzęsienie ziemi koło Santorini. Sejsmografy zaświeciły na czerwono
Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 4,1 doszło w środę na Morzu Egejskim, około 20 km na południowy zachód od miasta Kamari na Santorini - wynika z danych zgromadzonych przez Uniwersytet w Atenach. Sejsmolodzy rejestrowali trzęsienia ziemi w tym rejonie co kilkanaście minut.
2025-02-19, 11:58
Poranne trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,1 było jednym z niemal kilkunastu odnotowanych w rejonie Cykladów w środę, choć najsilniejszym. Doszło do niego na głębokości sześciu kilometrów.
Trzęsienia ziemi na Cykladach. Stan nadzwyczajny i zapowiedź inwestycji w bezpieczeństwo
Władze Santorini ogłosiły 6 lutego stan nadzwyczajny w związku z nasileniem się aktywności sejsmicznej w tym rejonie Europy. Zapowiadają też wybudowanie tymczasowego portu ewakuacyjnego na wypadek kolejnego silnego trzęsienia ziemi.
Naukowcy obawiają się wystąpienia wstrząsu silniejszego niż dotychczasowe. Nie wykluczają także tsunami. - Mieszkańcy Santorini i okolicznych wysp powinni wiedzieć, że w przypadku dużego wstrząsu muszą natychmiast opuścić obszary przybrzeżne i udać się do bezpieczniejszych miejsc, w głębi wyspy - mówił w poniedziałek minister ds. kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej Grecji Wasilis Kikilias.
W piątek stan nadzwyczajny wprowadzono także na Ios. Wyspa dołączyła tym samym do Santorini, Amorgos i Anafi.
REKLAMA
Kolejny tydzień trzęsień ziemi. Władze liczą na spadek aktywności sejsmicznej
Od końca stycznia między wyspami Amorgos i Santorini na Morzu Egejskim zarejestrowano kilkanaście tysięcy podziemnych wstrząsów o magnitudzie powyżej 1, najsilniejszy odczyt miał wartość 5,3. Nie ma informacji o poszkodowanych ani poważnych zniszczeniach. Narodowe Obserwatorium Instytutu Geodynamicznego w Atenach przewiduje stopniowy spadek częstotliwości zjawisk sejsmicznych.
Czytaj także:
- Trzęsienie ziemi na Santorini. W przeszłości wyspę zniszczył niewyobrażalny kataklizm
- Dodatkowe sejsmografy w rejonie Santorini. Eksperci badają ryzyko
- Niepokojące zjawisko na Santorini. Naukowcy zauważyli deformację gruntu wulkanicznego
Eksperci rozważają wszystkie możliwe scenariusze dotyczące związków między systemem wulkanicznym a trwającymi trzęsieniami ziemi na Cykladach. Władze i służby pozostają w stanie najwyższej gotowości.
Źródła: PAP/Polskie Radio/mbl/kor
REKLAMA
REKLAMA