Uderzenie gorąca sunie do Polski. Wiadomo, kiedy się zacznie. Nawet 27 stopni
Nadchodzą drastyczne zmiany w pogodzie. Niedziela przyniesie "wybuch ciepła". - Za sprawą napływu polarno-morskiego powietrza z zachodu będzie coraz cieplej - powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z Polskim Radiem. Temperatury sięgną nawet 27 stopni Celsjusza.
2025-04-12, 10:47
Pogoda. Nadchodzi ocieplenie. Nowa prognoza IMGW
Nad Polskę nadciąga cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego. Wpłynie to na pogodę w ciągu najbliższych dni. W sobotę temperatura wyniesie od 16 do 17 stopni Celsjusza na zachodzie. W centrum będzie 14 stopni. Znaczne ocieplenie przyjdzie w niedzielę. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze wyniesie od 17 do 22 stopni - wynika z prognozy IMGW.
Podobnie będzie w poniedziałek. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze będzie sięgać nawet 22 stopni. Chłodniej będzie w rejonie Zatoki Gdańskiej, tam około 12 stopni.
We wtorek słupki rtęci pokażą od 20 do nawet 24 stopni. Na Wybrzeżu wartości będą oscylować między 16 a 18 stopni. Podczas burz porywy wiatru sięgną 65 km/h. Model pogodowy GFS wybrał również ten dzień - wtorek - jako moment zalania przez Polskę fali gorąca.

Prognoza pogody na najbliższe dni. Będzie bardzo gorąco
Środa to kolejny wzrost temperatur - tym razem nawet do 27 stopni. Chłodniej będzie miejscami w rejonach podgórskich, około 2 stopni. Podobną prognozę na ten dzień można sprawdzić w modelu pogodowym GFS (Global Forecast System) o rozdzielczości 0.25°. Widać jak na dłoni, że główne uderzenie gorąca czeka wschodnią Polskę - temperatury tam oscylują wokół 24 stopni.
REKLAMA

W czwartek temperatura minimalna sięgnie od 11 do 14 stopni, chłodniej miejscami w rejonach podgórskich i Wybrzeżu, od 8 do 10 stopni. Około 17 stopni na zachodzie, 25 stopni w centrum i na wschodzie.
- Żar zaleje całą Polskę. IMGW pokazał mapy z prognozą długoterminową
- Wir polarny zacznie zanikać. Nadchodzą duże zmiany w pogodzie
- Zbadano, jak reagujemy na mrozy i upały. "Temperatury ekstremalnego ryzyka"
Źródła: Polskie Radio/IMGW/wxcharts.com/pb
REKLAMA