Rewolucja w emeryturach. Codziennie zamiast raz na rok

- Każdy obywatel każdego dnia będzie mógł sprawdzić w mObywatelu stan składek emerytalnych i prognozowaną wysokość emerytury - zadeklarował premier Donald Tusk. Obecnie ZUS aktualizuje takie informacje raz na rok.

2025-05-21, 14:45

Rewolucja w emeryturach. Codziennie zamiast raz na rok
Koperta od ZUS z pieniędzmi w środku. Foto: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
  • Nowa funkcja w aplikacji mObywatel umożliwi szybki dostęp do aktualnych informacji o składkach emerytalnych i wysokości przyszłej emerytury
  • Sprawdzić będzie można środki zgromadzone w ZUS oraz w dodatkowych rozwiązaniach, takich jak OFE, PPK, IKE czy IKZE
  • Zmiana ma wejść w życie z początkiem 2026 roku

Emerytura dla wielu Polaków pozostaje zagadką aż do zakończenia aktywności zawodowej i otrzymania od ZUS wyliczeń dotyczących przyznanego świadczenia. Od 2026 roku informacje takie będą dostępne na wyciągnięcie ręki w aplikacji mObywatel. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który otwiera drogę do tego rozwiązania. Jak podkreśla wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, system ma być przystępny i bazować na zaufaniu.

Informacje na temat zgromadzonego kapitału emerytalnego oraz wynikającej z niej hipotetycznej emerytury można obecnie znaleźć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dane te aktualizowane są jednak tylko raz w roku, w czerwcu, gdy przeprowadzana jest waloryzacja składek emerytalnych. Udostępniane są wtedy informacje dotyczące wysokości konta według stanu na 31 grudnia poprzedniego roku.

Emerytura w mObywatelu. Co można będzie zrobić?

Dzięki nowej funkcji osoby ubezpieczone posiadające aktywny profil w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także te gromadzące środki w ramach dobrowolnych programów emerytalnych, będą mogły w prosty sposób uzyskać dostęp do danych o swoich składkach i pieniądzach.

Aplikacja mObywatel pozwoli na podsumowanie oszczędności pochodzących z różnych źródeł – zarówno publicznych, jak i prywatnych form budowania kapitału na starość. Będzie to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z ZUS oraz porozumieniom, które Minister Cyfryzacji zawrze z podmiotami oferującymi produkty emerytalne spoza publicznego systemu.

REKLAMA

Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, aby umożliwić ZUS prezentację informacji, w tym prognozowanej wysokości przyszłej emerytury, bezpośrednio w aplikacji. Dodatkowo pojawi się przepis precyzujący, jakie konkretnie informacje o produktach emerytalnych będą mogły być udostępniane w mObywatelu.

- Mamy projekt, który będzie dotyczył wszystkich obywateli na wielką skalę i będzie rzeczywistym ułatwieniem życia. To deregulacja, która spowoduje, że w aplikacji mObywatel – po wejściu w życie tej ustawy i pracy wykonanej przez Ministerstwo Cyfryzacji – każdy obywatel będzie mógł każdego dnia sprawdzić stan swoich składek emerytalnych. W związku z tym pozna prognozowaną wysokość emerytury z ZUS, a także z innych źródeł, w których posiada składki emerytalne. Jak państwo wiecie, dla ludzi był to często poważny problem – raz do roku dostajemy tę informację z ZUS i tylko z ZUS. Fakt, że sprawdzenie tych danych ze wszystkich źródeł będzie możliwe w każdej chwili dla każdego zainteresowanego, jest, jak myślę, bardzo oczekiwanym rozwiązaniem - podkreślił premier Donald Tusk przed posiedzeniem Rady Ministrów.

Jak wynika z zapowiedzi, funkcja udostępniania danych emerytalnych w aplikacji mObywatel ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku. Rząd wierzy, że takie rozwiązanie realnie ułatwi życie obywatelom, dając im możliwość bieżącego monitorowania stanu swoich oszczędności na starość.

Dostęp do kompleksowej informacji o stanie kont emerytalnych miał zapewnić odrębny system - Centralna Informacja Emerytalna (CIE). Ustawa o CIE została uchylona decyzją rządu. Jako powód wskazano wysokie szacowane koszty budowy nowego systemu informatycznego oraz brak pewności co do jego rzeczywistej efektywności. Zamiast tworzyć nową infrastrukturę od podstaw, uznano za bardziej uzasadnione wykorzystanie istniejącego potencjału systemów ZUS oraz rozwijanej już aplikacji mObywatel. Nowe rozwiązanie w mObywatelu ma zostać przygotowane w ramach dalszego rozwoju tej aplikacji, z możliwością wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródło: KPRM/MC/PR24/MT

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej