Turcja pomoże w negocjacjach Ukraina-Rosja? "Ukraina nie liczy na pomoc USA"

Ukraina poprosiła Turcję o zorganizowanie spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem. - Ukraina od pierwszego niefortunnego spotkania prezydenta Zełenskiego z Trumpem nie za bardzo liczy na pomoc USA. Ewidentnie nastąpił zwrot, jeśli chodzi o postrzeganie tego konfliktu oraz tego, kto jest agresorem, a kto ofiarą. Ukraińcy są ze wszech miar pragmatyczni i wszędzie poszukują sojuszników - powiedział Michał Wawrykiewicz, europoseł.

2026-04-23, 08:07

Turcja pomoże w negocjacjach Ukraina-Rosja? "Ukraina nie liczy na pomoc USA"
Michał Wawrykiewicz. Foto: Polskie Radio 24

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Prezydent Ukrainy chce spotkać się z prezydentem Rosji, a o pomoc w zorganizowaniu spotkania zwrócił się do władz Turcji
  • Michał Wawrykiewicz stwierdził, że obecnie Ukraina nie traktuje już Stanów Zjednoczonych jako głównego sojusznika
  • Poszukiwania możliwości ewentualnego zakończenia konfliktu w tej chwili raczej nie wiążą się z pozycją Stanów Zjednoczonych - powiedział

OGLĄDAJ. Michał Wawrykiewicz gościem Rocha Kowalskiego

Wołodymyr Zełenski chce spotkać się z Władimirem Putinem, a o taką możliwość zwrócił się do ministra spraw zagranicznych Turcji. Do sytuacji odniósł się Michał Wawrykiewicz, europoseł. - Ukraina od pierwszego niefortunnego spotkania prezydenta Zełenskiego z Trumpem nie za bardzo liczy na pomoc USA. Ewidentnie nastąpił zwrot, jeśli chodzi o postrzeganie tego konfliktu oraz tego, kto jest agresorem, a kto ofiarą. Ukraińcy są ze wszech miar pragmatyczni i wszędzie poszukują sojuszników - mówił w Polskim Radiu 24.

Podkreślił, że jego zdaniem kluczowym sojusznikiem Ukrainy obecnie jest Europa. - Zarówno jeśli chodzi o wsparcie finansowe, militarne i każde inne, także dyplomatyczne. Zatem poszukiwania możliwości ewentualnego zakończenia konfliktu w tej chwili raczej nie wiążą się z pozycją Stanów Zjednoczonych - podkreślił europoseł.

Posłuchaj

Michał Wawrykiewicz gościem Rocha Kowalskiego (24 pytania) 17:01
+
Dodaj do playlisty

"Dopiero teraz zaczniemy odczuwać tę lukę"

Stany Zjednoczone, ze względu na zaangażowanie w konflikt w Izraelu, mają trudności, by terminowo wywiązywać się z kontraktów dostarczania broni do Ukrainy, o czym poinformowały europejskich partnerów. - Sytuacja geopolityczna jest obecnie bardzo złożona, jeśli chodzi o problemy, które nie tylko nękają Europę, ale w ogóle cały świat. Konflikt na Bliskim Wschodzie, wywołany przez Stany Zjednoczone wraz z Izraelem, powoduje daleko idące konsekwencje - mówił Michał Wawrykiewicz.

Europoseł podkreślił, że nie tylko zbrojenie Ukrainy jest trudnością wynikającą z wojny na Bliskim Wschodzie. - My dzisiaj nie jesteśmy w stanie ocenić tego, jak wpłynie to na gospodarkę w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Dopiero teraz zacznie się przynajmniej dwumiesięczna luka w dostawach ropy poprzez cieśninę Ormuz. W tej chwili dopływają do Azji ostatnie statki, tankowce załadowane w cieśninie Ormuz. Dopiero teraz zaczniemy odczuwać tę lukę - mówił.

Polityk KO podkreślił, że wspomniany konflikt mocno przełoży się na globalną gospodarkę. - Także w kontekście wykonywania zobowiązań w ramach kontraktów na realizację dostaw broni - podsumował.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio 24
Prowadząca: Roch Kowalski 
Opracowanie: Aleksandra Krawczyk

Polecane

Wróć do strony głównej