Rosjanie zapłacą Czeczenom za atak na wioskę

Europejski Trybunał Praw Człowieka skazał Rosję na zapłacenie łącznie miliona stu czterdziestu tysięcy euro czeczeńskim rodzinom, które straciły najbliższych w ataku rosyjskich wojsk na wioskę.

2013-10-03, 15:11

Rosjanie zapłacą Czeczenom za atak na wioskę
Europejski Trybunał Praw Człowieka . Foto: multimedia.echr.coe.int

Posłuchaj

Andrzej Geber ze Strasburga o odszkodowaniu dla czeczeńskich rodzin (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po raz pierwszy w historii skarg nadsyłanych z Czeczenii do Strasburga Rosja zgodziła się z wyrokiem Trybunału.
Mieszkańcy czeczeńskiej wsi Asłanbek-Szeripowo oskarżyli Rosję o spowodowanie śmierci ich najbliższych oraz zniszczenie domów i gospodarstw. Chodzi o 13 rodzin. Podczas ofensywy militarnej w 2000 roku mieszkańcy wsi otrzymali zapewnienie od dowództwa rosyjskich wojsk, że okolica jest bezpieczna i nie będzie celem ataków. Niebawem wieś została zbombardowana. Życie straciło osiemnastu członków rodzin osób skarżących. Rosyjska prokuratura pomimo nalegań nie wszczęła śledztwa.
Sędziowie Trybunału w Strasburgu jednogłośnie stwierdzili naruszenie przez Rosję artykułu drugiego Europejskiej Konwencji, który gwarantuje obywatelom prawo do życia i możliwość przeprowadzenia efektywnego śledztwa i wyjaśnienia zbrodni. Po raz pierwszy w historii skarg składanych przez rodziny z Czeczenii Rosja przyznała się do naruszenia Konwencji i popełnienia zbrodni. Sprawa - zdaniem rosyjskich władz - jest wyjaśniana. Trybunał przyznał skarżącym od 40 do 210 tysięcy euro zadośćuczynienia za poniesione straty moralne.

Dwie wojny w Czeczenii

Wojska rosyjskie po raz pierwszy wkroczyły do Czeczenii w grudniu 1994 roku. W lutym 1995, po zdobyciu przez Rosjan Groznego, trwały walki partyzanckie. 31 sierpnia 1996 w Chasawjurcie podpisano rozejm, kończący pierwszą wojnę czeczeńską. Na jego mocy m.in. problem statusu republiki został odłożony na 5 lat. II wojna w Czeczenii trwała w latach 1999-2009. Strona rosyjska wielokrotnie ogłaszała jej koniec, po raz ostatni 16 kwietnia 2009. Do dziś jednak trwają walki partyzanckie.

''Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej