Dla kogo są sądy?

Sądy powinny być sprawiedliwe i stawiać obywateli na pierwszym miejscu. Niestety sądom coraz częściej brakuje prawdziwej otwartości sądów. Dlatego tylko jedna trzecia obywateli myśli pozytywnie o działalności tej instytucji.

2014-04-29, 15:11

Dla kogo są sądy?
. Foto: flickr/SalFalko

Posłuchaj

29.04.14 Adam Niedzielski „ Pracy nad poprawą wymiaru sprawiedliwości nie można sprowadzić tylko do wizerunku (…)”
+
Dodaj do playlisty

W Danii poziom zaufania do sądownictwa to 80 procent, podobnie jest w większości państw Europy Zachodniej. W Polsce sądy mają słabsze wyniki niż policja i tylko trochę lepiej są oceniane od ZUS-u.

Przestrzeń sprawiedliwości

Na poprawę wizerunku sądów i sędziów ma wpłynąć przygotowana przez ministerstwo strategia modernizacji przestrzeni sprawiedliwości. Dokument to wynik współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Był przedmiotem szerokich konsultacji publicznych, w których brali udział m.in. przedstawiciele sądownictwa i prokuratury, samorządów.

- Nasz wymiar sprawiedliwości lokuje się w średnich europejskich stanach. Rozbieżność między oceną ekspercką, a obywatelami wynika z braku komunikacji. Obywatelom warto uświadomić rolę wymiaru sprawiedliwości - powiedział Adam Niedzielski, Dyrektor Departamentu Strategii i Deregulacji.

Priorytety prawnicze i sądownicze

Strategia ma wykorzystywać środki unijne z rządowego programu operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój".  Z programu może korzystać resort sprawiedliwości, prokuratura oraz inne instytucje.

- Czas trwania strategii, czyli lata 2014 – 2020, nie jest przypadkowy. Nawiązuje on do nadchodzących priorytetów europejskich. Dokument strategiczny ma być podstawą do budowania dobrych projektów, które w przyszłości będą modernizować wymiar sprawiedliwości. Dlatego całe środowisko prawnicze i sądownicze musi być zaangażowane w to działanie - dodał Adam Niedzielski.

 

PR24/Paulina Olak

Polecane

Wróć do strony głównej