Prof. Karol Karski: między badaniem praworządności a budżetem UE stoi gruba stalowa ściana
- Rada Europejska nakreśliła pewien szkic postępowania, ale powiedziała, że jeszcze się wypowie w sposób decydujący w tej sprawie. W ten sposób został ukształtowany mechanizm, który stawia grubą, stalową ścianę między badaniem praworządności a wydatkowaniem unijnych środków budżetowych - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 prof. Karol Karski, europoseł PiS i specjalista ds. prawa międzynarodowego.
2020-07-23, 20:32
W audycji "Świat w powiększeniu" europoseł PiS prof. Karol Karski wyjaśnił, na czym polega mechanizm przygotowany przez Radę Europejską.
Powiązany Artykuł
Prof. Michał Kleiber o szczycie UE: wyszedł na jaw problem, jaki my widzimy od lat
- W konkluzjach z posiedzenia Rady Europejskiej ten mechanizm został tak skonstruowany, że między badaniem praworządności, a budżetem, wydatkowaniem środków budżetowych, została postawiona gruba, stalowa ściana - podkreślił polityk.
Jak działa mechanizm?
- W tym zakresie jest parę rozwiązań. Po pierwsze, kwestie praworządności ograniczono wyłącznie do przestrzegania przepisów prawa przy wydatkowaniu środków unijnych - czyli po prostu czy ktoś nie kradnie, nie defrauduje. Do tego wymiaru zostały sprowadzone "rządy prawa" w konkluzjach Rady Europejskiej. (...) Po drugie, określono tutaj, w jaki sposób ten mechanizm ma być wypracowany: że ma te zasady przyjąć Komisja Europejska, następnie mają one być przyjęte przez Radę Unii Europejskiej - czyli organ składający się z ministrów państw członkowskich - to ma się dokonać kwalifikowaną większością głosów, a następnie stwierdzono, że sprawa wraca do Rady Europejskiej, do organu podejmującego decyzje jednomyślnie - wyjaśnił prof. Karol Karski.
REKLAMA
- Prezes PiS: nasza izolacja w UE jest bajką. Szczyt w Brukseli to ogromny sukces Polski
- Prof. Genowefa Grabowska: ochrona praworządności ma inny mechanizm
- Przewodniczący Rady Europejskiej: odpowiedź UE jest ogromna w porównaniu z rozmiarem gospodarki
Jak zaznaczył, jednomyślność Rady Europejskiej jest pewna i wprost wynika z Traktatu o Unii Europejskiej. Wyjaśnił także, że w europejskiej legislacji znane są takie mechanizmy, w których wypowiadają się poszczególne organy UE, ale sprawa nie jest zamknięta do momentu, w którym ostatecznie nie wypowie się - zawsze jednomyślnie - Rada Europejska.
- Czyli Rada Europejska nakreśliła pewien szkic postępowania, ale powiedziała, że jeszcze się wypowie w sposób decydujący w tej sprawie. W ten sposób został ukształtowany mechanizm, który - jak powiedziałem - stawia grubą, stalową ścianę między badaniem praworządności a wydatkowaniem unijnych środków budżetowych - dodał gość PR24.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Karol Karski (europoseł PiS)
Data emisji: 23.07.2020
Godzina emisji: 19.33
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA