"Sytuacja gwałtownie się zmienia". Gen. Samol o bezpieczeństwie międzynarodowym
- W tej chwili jesteśmy świadkami bardzo dużych zmian w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest to związane z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim trzeba popatrzeć na to, że jesteśmy państwem granicznym Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Bogusław Samol, wykładowca z ASzWoj.
2021-11-06, 09:38
26 października podczas konferencji prasowej Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak przedstawili założenia projektu ustawy o obronie ojczyzny. Jak przekonywał prezes Prawa i Sprawiedliwości - w celu zagwarantowania naszego bezpieczeństwa konieczne jest "radykalne wzmocnienie sił zbrojnych". - Siły naszego wojska muszą być wielokrotnie zwiększone - wskazał wicepremier.
Powiązany Artykuł
"Skala zaangażowania Białorusi w eskalację kryzysu jest ogromna". Szef MON o budowie kładek dla migrantów
Z kolei minister obrony narodowej zapowiedział utworzenie nowych jednostek wojskowych. - Wprowadzimy nowe rodzaje służby: żołnierze zawodowi, podchorążowie. Wprowadzamy dobrowolną służbę wojskową. Ci, którzy przejdą ten kurs, mogą przystąpić do zawodowej służby - tłumaczył polityk.
Gen. Bogusław Samol wyjaśnił, że zmiany wynikają z "potrzeby zweryfikowania dotychczasowych dokumentów" i opracowania nowego pisma dotyczącego obrony RP. - On jest bardzo obszerny. Nie sposób go przeanalizować i dokonać oceny w bardzo krótkim czasie - opisywał projekt ustawy i wskazał, że jest w nim "szereg zmian".
- Przede wszystkim w jednym z działów są zadania dla prezydenta i Rady Ministrów. To prezydent kieruje obroną państwa w stanie wojennym przy współpracy z Radą Ministrów. To bardzo ważne - tumaczył specjalista.
REKLAMA
- "Są codziennością". Szef MON o prowokacjach na granicy ze strony Białorusi
- Stanisław Żaryn: jako coraz poważniejsze oceniamy działania białoruskie
- Szef MSWiA: nie pozwolimy, by przez Polskę szedł jakikolwiek nielegalny szlak migracyjny do Europy
Posłuchaj
Zmiany
W ocenie rozmówcy "jesteśmy świadkami bardzo dużych zmian w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego". Są one związane z kilkoma czynnikami. - Przede wszystkim trzeba popatrzeć na to, że jesteśmy państwem granicznym Sojuszu Północnoatlantyckiego. Są nakładane na nas obowiązki wynikające z porozumień międzynarodowych - przypomniał ekspert.
Powiązany Artykuł
Gen. Waldemar Skrzypczak: nasza granica musi być przygotowana na prowokacje
Drugą kwestią jest położenie geostrategiczne. Chodzi tu przede wszystkim o Rosję i Białoruś. - Te dwa państwa dokonują zmian, jeśli chodzi o perspektywę podziału wpływów na świecie. Po rozpadzie dwubiegunowego świata imperialne zapędy Rosji odrodziły się na nowo - stwierdził gość PR24.
- Każde państwo w jakiś sposób stara się zabezpieczyć swoje interesy poprzez wpływanie na inne państwa. Trzeba umieć na to odpowiedzieć. W związku z tym mieliśmy do tej pory szereg dokumentów regulujących system prawny w obszarze bezpieczeństwa narodowego i możliwość reagowania na zagrożenia. Dokumenty prawne tego systemu były budowane jeszcze w latach 60. Następnie był szereg ustaw, które były przygotowywane 10-20 lat temu. Dotyczyły one okresu, kiedy było jeszcze w miarę bezpiecznie w naszym regionie i mieliśmy więcej czasu na przeanalizowanie sytuacji, wypracowanie jakichś procedur, aktów prawnych itd. - mówił generał.
REKLAMA
Jak podkreślił ekspert - "w tej chwili sytuacja gwałtownie się zmienia". Nie dotyczy to - tłumaczył rozmówca - jedynie strony militarnej. - Widzimy, co się dzieje w obszarze ekonomicznym, chociażby w ostatnich miesiącach, jeżeli chodzi o zaopatrzenie naszych gospodarek w źródła zasobów naturalnych. W tej chwili widzimy już kłopoty, a więc tutaj nasz wschodni sąsiad zaczyna używać już innych narzędzi do realizacji swojej polityki - ocenił gen. Bogusław Samol.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: Cafe Armia
REKLAMA
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: gen. Bogusław Samol (wykładowca z ASzWoj)
Data emisji: 6.11.2021
Godz. emisji: 8.35
REKLAMA
jbt
REKLAMA