Cielma: obecność wojsk amerykańskich w Polsce kluczowym wyróżnikiem

2020-01-04, 09:30

Cielma: obecność wojsk amerykańskich w Polsce kluczowym wyróżnikiem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: twitter.com/@MON_GOV_PL

– Nie da się ukryć, że armia amerykańska, biorąc pod uwagę no jednak cały czas słabości wojska polskiego na wielu obszarach, stanowi istotne wzmocnienie – mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"). Gośćmi audycji byli także Juliusz Sabak (Defence24) oraz Bartosz Głowacki ("Raport).

Posłuchaj

Bartosz Głowacku: Czas powiedzieć Amerykanom sprawdzam i czas powiedzieć – chcemy więcej. (Cafe Armia/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Goście audycji "Cafe Armia" podsumowali rok 2019 w polskiej armii. Mówili o wydarzeniach, które można postrzegać jako sukcesy. Nie zabrakło omówienia także tych sfer w armii, które wymagają zmian i kolejnych inwestycji m.in. w zakresie nowoczesnego sprzętu oraz zmian organizacyjnych.

"Obecność amerykańska w Polsce nam się po prostu należała"

Modernizacja, zwiększenie liczebności wojska i zacieśnianie relacji międzynarodowych - to trzy główne obszary, których znaczenie podkreśla kierownictwo MON.

Mariusz Cielma mówił w Polskim Radiu 24 o ostatnich deklaracjach, które podpisaliśmy ze Stanami Zjednoczonymi.

- Na pewno obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest jednym z kluczowych wyróżników tych ostatnich lat. (...) Nie mówię o parasolu atomowy, ale te kilka tysięcy par butów, które są u nas na co dzień, to coś o czym nie mogliśmy myśleć nawet wstępując do NATO - stwierdził publicysta "Nowej techniki Wojskowej".

Julisz Sabak podkreślał, że choć "nie należy przeceniać dokumentów podpisanych ze stroną amerykańska", to realizacja tych koncepcji, m.in. tworzenie baz, "już się dzieje". - To kontynuacja działań wcześniejszych. Dobrze, że jakiś kierunek mamy, w którym nam te działania dobrze idą - stwierdził Juliusz Sabak.

>>>[CAFE ARMIA] Coraz większe zainteresowanie WOT. Kto może się zapisać?

Według Bartosza Głowackiego "nam ta obecność amerykańska w Polsce się po prostu należała, tak jak należało nam się zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych. - Proces został zapoczątkowany kilkanaście lat temu. Byliśmy wówczas najwierniejszym sojusznikiem USA w Iraku, w Afganistanie. Czas zebrać z tego profity. Czas powiedzieć Amerykanom sprawdzam i czas powiedzieć – chcemy więcej. Więcej – to np. offset za F-35, niższe ceny uzbrojenia, szybsze dostawy uzbrojenia - wyliczał Bartosz Głowacki.

Powiązany Artykuł

Błaszczak 1200 free.jpg
Mariusz Błaszczak: naszym celem jest bezpieczeństwo

O znaczeniu pieniędzy w wojsku

Goście audycji mówili także o tym, czego należy życzyć polskiej armii oraz ludzi, którzy ją tworzą i nią kierują. Podkreślali, że bardzo ważne są pieniądze, bo "jeżeli będziemy mieli dobrze wyekwipowane i dobrze opłacone siły zbrojne, to będziemy po prostu bezpieczniejsi".

W audycji ponadto o znaczeniu nowoczesnego wyposażania i uzbrojenia, a także o tym, co ma zrobić polskie wojsko żeby przyciągnąć młodych ludzi.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość:
 Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"), Juliusz Sabak (Defence24) oraz  Bartosz Głowacki ("Raport").
Data emisji:
 04.01.2020
Godzina emisji: 08.35

PR24/tb

Polecane

Wróć do strony głównej