Ekonomiści o restrukturyzacji górnictwa
Związkowcy z Kompanii Węglowej spotkają się z ministrem energii i zarządem spółki. Oczekują jasnego stanowiska w sprawie zatrudnienia i wynagrodzeń. Negocjacje dotyczące sytuacji w górnictwie komentowali w Pulsie Gospodarki Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium, Jakub Kurasz z PwC oraz Ignacy Morawski, ekonomista.
2016-02-05, 11:20
Posłuchaj
Ignacy Morawski stwierdził rozmowie z Sylwią Zadrożną, że rozwiązania dla górnictwa są dwa: redukcja kosztów i silne dotacje budżetowe.
– To drugie rozwiązanie jest praktycznie niemożliwe do wdrożenia, trzeba będzie więc restrukturyzować kopalnie i obniżać wynagrodzenia – utrzymywał gość Polskiego Radia 24.
Jakub Kurasz również podkreślał, że restrukturyzacja górnictwa jest nieunikniona i konieczna.
– Cieszę się, że zarząd Kompanii Węglowej prezentuje twarde stanowisko ws. restrukturyzacji górnictwa, bo na polityczne gry nie ma czasu. Przedłużanie negocjacji to ogromny koszt społeczny – mówił gość Pulsu Gospodarki.
Zdaniem Grzegorza Maliszewskiego, problem polskiego górnictwa to problem silnego uzwiązkowienia i upolitycznienia.
– W polskim górnictwie trudno wprowadzić zmiany, które w sektorze prywatnym i konkurencyjnym są oczywiste. Wzbudza to postawę roszczeniową i powoduje trudności w osiągnięciu kompromisu. Zmiana tej postawy roszczeniowej będzie konieczna. Jeśli restrukturyzacji kosztów się nie zrobi, każde pieniądze, które się włoży w górnictwo, będą pieniędzmi wyrzuconymi – powiedział ekonomista.
W programie była również mowa m.in. o prognozach Komisji Europejskiej, której zdaniem deficyt budżetowy w Polsce będzie wynosił 3,4 proc. PKB i próbach ratowania LOT.

Audycję prowadziła Sylwia Zadrożna.
Polskie Radio 24/dds