Robert Tekieli: establishment sędziowski wypowiedział wojnę polskiemu państwu
- Sytuacja w Polsce jest absolutnie nadzwyczajna. Jej nadzwyczajność polega na tym, że establishment sędziowski wypowiedział wojnę polskiemu państwu - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli z Polskiego Radia. Gośćmi audycji byli także: politolog Paweł Krulikowski oraz publicysta Dariusz Grzędziński ("Super Express").
2019-12-19, 19:00
Posłuchaj
Sejm, po burzliwej debacie, skierował w czwartek do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji niektórych ustaw sądowych autorstwa PiS. Przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.
Wcześniej posłowie w głosowaniu nie przyjęli wniosku klubu KO o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za wnioskiem o odrzucenie głosowało 214 posłów, 227 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Sejm w głosowaniu zdecydował również, że komisji sprawiedliwości i praw człowieka przedstawi sprawozdanie ws. projektu na bieżącym posiedzeniu Izby.
>>> [CZYTAK TAKŻE]: Poseł PiS: jeśli chcemy mieć krótsze procesy, potrzebujemy więcej sędziów
Goście "Debaty Dnia" w Polskim Radiu 24 mówili o dokonującej się przy protestach opozycji i krytycznych ocenach wielu środowisk, w tym przedstawicieli UE, reformie polskiego sądownictwa.
REKLAMA
Paweł Krulikowski mówił o tym, że dwa ośrodki sporu nie potrafią dojść do porozumienia, a sprawa stała się trudna do zrozumienia przez zwykłych Polaków. W krytycznym tonie pytał, że konieczne było przygotowanie nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. - Napisanie specjalnej ustawy ws. sądów, to ciężkie działo, przeogromny kaliber - zauważył. Odpowiedział mu Robert Tekieli. Mówił o nadzwyczajności sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie Polska reformująca system sądownictwa.
Powiązany Artykuł
Sędzia Adam Tomczyński: twierdzenia I prezes SN to wezwanie do anarchii
- Establishment sędziowski wypowiedział wojnę polskiemu państwu - stwierdził publicysta Polskiego Radia. - Od strony merytorycznej mamy do czynienia z teatrem i hucpą. To atak unijnego establishmentu - dodał.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marek Pęk: wtrącanie się UE w wewnętrzne sprawy Polski jest bulwersujące
Na inny aspekt sporu zwrócił uwagę Dariusz Grzędziński. - Całkowita apolityczności i brak wątpliwości w kwestii apolityczności sędziów, służyłaby dobrze nam wszystkim, z sędziami na czele - zauważył.
REKLAMA
W audycji rozmówcy przypomnieli ponadto, skąd wzięło się określenie "nadzwyczajna kasta". - Te słowa padły z ust sędziów. A skąd się wzięło tak potężne spolaryzowanie sceny politycznej? Stąd, że oni nazwali się totalną opozycją. Sami politycy z PO tak się nazwali - przypominał Robert Tekieli, który zauważył, że "w razie sporów między porządkiem ustrojowym a unijnym, ostateczne słowo zawsze leży po stronie Trybunału Konstytucyjnego(...)"
Wprowadzić odpowiedzialność dyscyplinarną sądów
Obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze posłowie PiS złożyli w Sejmie w zeszłym tygodniu. Projekt ma m.in. wprowadzić odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz zadziałania o charakterze politycznym. Zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, zaś znaczna część projektu to zmiany odnoszące się do sędziowskiego samorządu.
* * *
Audycja: "Debata Dnia"
Prowadzący: Adrian Stankowski
Goście: Robert Tekieli (Polskie Radio), Paweł Krulikowski - politolog oraz Dariusz Grzędziński ("Super Express")
Data emisji: 19.12.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA