more_horiz

"Amerykanie wyciągają wnioski, czego nie można powiedzieć o mamutach Europy". Marek Król o szczycie NATO

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 19:10
- Nie ma co się czarować, że jakakolwiek próba uładzenia stosunków z Rosją przyniesie światu coś pozytywnego i szczyt NATO w Madrycie to potwierdził - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta. Gościem audycji był też Hubert Biskupski z "SE". 
Szczyt NATO. Komentarze publicystów
Szczyt NATO. Komentarze publicystówFoto: PAP/EPA/LAVANDEIRA JR.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że NATO podtrzymuje swoją strategię obronną, a atak na jednego z członków Sojuszu będzie traktowany jak atak na wszystkie państwa NATO. Ponadto w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji NATO zdecydowało o wzmocnieniu obrony wschodniej flanki i zwiększeniu sił wysokiej gotowości z 40 tysięcy do ponad 300 tysięcy żołnierzy i zdefiniowało Rosję jako największe zagrożenie.

Zdaniem Huberta Biskupskiego, szczyt w Madrycie potwierdził fakty, coś z czym mamy do czynienia co najmniej od 24 lutego bieżącego roku choć działania przygotowawcze Rosji do otwartej wojny były prowadzone jeszcze wcześniej. Dodał, że zredefiniowanie Rosji z partnera do wroga stwarzającego największe zagrożenie oraz zaproszenie do NATO Szwecji i Finlandii, to jedne z ważniejszych elementów szczytu.

- To zredefiniowanie Rosji będzie miało zapewne wpływ na strategie wojską i plany woskowe NATO. Mamy więc mocny sygnał, że nie będzie zgody na aneksję terytoriów Ukrainy i nie będzie zgody na to, by Rosja dyktowała warunki Sojuszowi Północnoatlantyckiemu. Mamy bardzo mocny i jasny sygnał płynący ze szczytu NATO w Madrycie - mówił Hubert Biskupski.

"Amerykanie wyciągają wnioski, czego nie można powiedzieć o mamutach Europy"

Z kolei Marek Król podkreślił dużą zasługę w tym samych Stanów Zjednoczonych oraz prezydenta Joe Bidena, a także Pentagonu. Stwierdził, że wyciągnięto wnioski z II wojny światowej oraz z wydarzeń z Monachium z 1938 r. dotyczące tego, że wszelkie próby porozumiewania się z agresorem, wówczas Adolfem Hitlerem, a obecnie z Władimirem Putinem, doprowadzą do eskalacji wojny.

- Chwała, że Amerykanie wyciągają wnioski, czego nie można powiedzieć o mamutach Europy takich jak np. Emmanuel Macron oraz Olaf Scholz, którzy to politycy cały czas z przywódcą Rosji rozmawiają. Mamy więc jasne postawienie sprawy agresji Rosji na Ukrainę, mam nadzieję że dotrze to do przywódców Europy zachodniej, że jesteśmy u progu kolejnej wojny, a Rosja jest w permanentnej wojnie - powiedział Marek Król.

Czytaj także:

Prezydent USA zapewnił, że Stany Zjednoczone i sojusznicy w NATO będą nadal wspierać Ukrainę i zwiększać dozbrojenie. Joe Biden mówił o tym na zakończenie szczytu Sojuszu w Madrycie. Joe Biden zapowiedział też kolejny pakiet pomocy wojskowej w wysokości 800 milionów dolarów. Kijów otrzyma w ramach tego pakietu zachodnie systemy przeciwlotnicze, więcej artylerii i amunicji, radarów przeciwartyleryjskich, oraz amunicję do systemów wyrzutni rakietowych HIMARS.


Posłuchaj
51:43 _PR24_AAC 2022_06_30-18-06-07.mp3 "Wyciągnięcie wniosków i jasne postawienie sprawy agresji Rosji na Ukrainę". M. Król o szczycie NATO. Gościem "Debaty Dnia" był też H. Biskupski

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Marek Król (publicysta) i Hubert Biskupski ("SE")

Data emisji: 30.06.2022

Godzina: 18:06  


Zobacz także

Zobacz także