more_horiz

Budowa tymczasowej zapory na granicy z Kaliningradem. Publicyści w PR24 oceniają decyzję rządu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 19:30
Gośćmi "Debaty Dnia" w PR24 byli dr Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie" oraz Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej". Publicyści rozmawiali o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Zapora będzie wysoka na 2,5 metra i szeroka na 3 m. Ponadto na granicę trafią urządzenia, które pozwolą na jej elektroniczny dozór.
Budowa tymczasowej zapory na granicy z Kaliningradem. Publicyści w PR24 oceniają decyzję rządu
Budowa tymczasowej zapory na granicy z Kaliningradem. Publicyści w PR24 oceniają decyzję rząduFoto: twitter.com/Straz_Graniczna

Decyzje rządu o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim mają związek z uruchomieniem lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu. Według SG pierwsze prace przy budowie tymczasowej zapory składającej się z trzech rzędów drutu ostrzowego prowadzone są od środy (2.11) w okolicy Wisztyńca, przy styku granic Polski, Rosji i Litwy.

"Retoryka upolitycznienia"

W opinii Jakuba Majmurka to jak zachowa się w tej sytuacji polska opozycja parlamentarna, będzie zależeć od tego, w jaki sposób budowę tymczasowej zapory uzasadni rząd i czy będzie on w stanie zbudować "na niej" ponadpartyjny konsensus. - Rok temu, głównym problemem działaczy opozycji, była nie tyle budowa muru, co retoryka próbująca upolitycznić tę sprawę. Pamiętamy konferencję ministrów Kamińskiego i Błaszczaka prezentujących filmy ze zwierzęcą pornografią. Pytanie jest też takie, czy nie wystarczyłby dobry dozór elektroniczny granicy - mówił publicysta.

"Poparcie społeczne"

Z kolei zdaniem dr Krzysztof Karnkowski, Władimir Putin wie, że w Polsce klasa polityczna działa według zasady kontestowania wszystkiego, czego "dotknie się" nielubiany przez tę klasę rząd Zjednoczonej Prawicy. Dodał, że w związku z tym, prezydent Rosji wiedział, iż natrafi w Polsce na takich, którzy "Rosję rozumieją". - Dla wielu osób z opozycji nic się nie zmienia, ale fakt, że tymczasowa zapora powstaje przy granicy z Rosją, jest istotny dla poparcia społecznego - mówił dr Krzysztof Karnkowski.

Budowa zapory na granicy z Kaliningradem ma zniechęcić przeciwnika do potencjalnego ataku hybrydowego. Cała konstrukcja zapory jest rozstawiana na pasie drogi granicznej - ów pas to 15-metrowa strefa biegnąca od monolitu, czyli słupka, który wyznacza linię granicy, w głąb kraju. Pas drogi granicznej jest wydzielony wzdłuż granicy państwowej, aby zapewnić jej bezpieczeństwo.

Informując o rozpoczęciu budowy zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie określił daty, w której konstrukcja ma być gotowa. Wiadomo, że zapora ma być ułożona na całym odcinku lądowym granicy, także w miejscach cennych przyrodniczo, aby chronić zwierzęta, przed zaporą z concertiny ma być ustawiona zwykła siatka.

Posłuchaj
48:39 PR24_mp3 2022_11_03-18-06-16.mp3 Budowa tymczasowej zapory na granicy z Kaliningradem. Publicyści w PR24 oceniają decyzję rządu ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Adrian Stankowski

Gość: dr Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie") oraz Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna")

Data emisji: 03.11.2022

Godzina: 18:06 

Zobacz także

Zobacz także