more_horiz

Niemieckie patrioty dla Polski. Życzkowski: podziękować za te "dwa nagie miecze" byłoby niepolityczne

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 19:39
Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Janusz Życzkowski, redaktor naczelny "Gazety Lubuskiej", w Polskim Radiu 24 ocenił, że to było właściwe skwitowanie propozycji Berlina. - Powiedzieć "dziękujemy za te dwa nagie miecze" byłoby niepolityczne - dodał. Gościem "Debaty dnia" był też Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre.
Życzkowski o Patriotach dla Polski od Niemiec: podziękowanie za te dwa nagie miecze byłoby niepolityczne
Życzkowski o Patriotach dla Polski od Niemiec: podziękowanie za te "dwa nagie miecze" byłoby niepolityczneFoto: PAP/DPA/Christophe Gateau

Po wydarzeniu w Przewodowie, gdzie miała miejsce eksplozja rakiety, w wyniku której zginęły dwie osoby, minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD) zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

"Po kolejnych atakach rakietowych Rosji, zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy" - napisał Mariusz Błaszczak na Twitterze.

W ocenie Janusza Życzkowskiego to była deklaracja wsparcia i poprawy bezpieczeństwa, natomiast, jak dodał, postrzega to "w kategoriach bardziej PR-owych".

- Odpowiedź ministra Błaszczaka, była dobrym skwitowaniem. Odmówić i powiedzieć: "dziękujemy za te dwa nagie miecze" byłoby niepolityczne, ale wskazanie na lokalizację umieszczenia tych baterii z jednej strony chroni ukraińskie niebo, z drugiej strony chroni nas - mówił Życzkowski.

Niemieckie Patrioty dla Polski. "Prawdopodobnie nikt tych zestawów nie otrzyma"

- Wraz z tymi zestawami trzeba byłoby dostarczyć załogę - zauważył z kolei Jerzy Mosoń. Wyjaśnił jednocześnie opinię, że ostatecznie prawdopodobnie nikt tych Patriotów nie otrzyma, ani my, ani Ukraina. - Trochę szkoda, bo jakaś ochrona polskiego nieba by się przydała - dodał.

Jak stwierdził, postawienie wyrzutni w "takim miejscu, które oznaczałoby eskalację o setki kilometrów tego potencjalnego konfliktu, stawiałoby nas w bardzo niebezpiecznej roli".

Komentatorzy wskazali, że Patrioty na Ukrainie mogłyby strącać pociski, zanim znajdą się w polskiej przestrzeni powietrznej, i zauważyli, że Wojsko Polskie i NATO nie mogą tego robić nad terytorium innego państwa.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
51:15 PR24_mp3 2022_11_24-18-04-51.mp3 Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre), Janusz Życzkowski ("Gazeta Lubuska") m.in. o propozycji Niemiec dot. Patriotów ("Debata dnia") 

Czytaj także:

* * *

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Adrian Stankowski

Goście: Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre), Janusz Życzkowski ("Gazeta Lubuska")

Data emisji: 24.11.2022 

Godzina emisji: 18.05

PR24

asp/kor

Zobacz także

Zobacz także