"Dochodzi do zamachu na naszą suwerenność". Krzysztof Sobolewski o postawie instytucji unijnych wobec Polski

- Według nas mają miejsce nielegalne próby ingerowania w polski proces prawodawczy przez Komisję Wenecką oraz Komisję i Parlament Europejski - powiedział Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. - Dochodzi również do nacisków zewnętrznych, które powodowane są głównie przez parlamentarzystów partii opozycyjnych - dodał.

2020-01-17, 08:13

"Dochodzi do zamachu na naszą suwerenność". Krzysztof Sobolewski o postawie instytucji unijnych wobec Polski
Krzysztof Sobolewski. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

Krzysztof Sobolewski o stosunku unijnych instytucji wobec procesu reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości ("24 pytania")
+
Dodaj do playlisty

Na procesie reformy polskiego sądownictwa skupiona jest w ostatnim czasie uwaga unijnych instytucji. Komisja Wenecka w trybie pilnym wydała opinię, w której stwierdziła, że nowelizacja ustaw sądowych może być postrzegana jako dalsze osłabienie wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Powiązany Artykuł

muller piotr PR1 1200.jpg
Rzecznik rządu o rezolucji PE: to polityczne uderzenie w Polskę

"Dochodzi do nielegalnych prób ingerencji"

Przedstawiciele organu doradczego Rady Europy wezwali również polski parlament do rozważenia powrotu do wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa przez sędziów.  

- Można wysnuć wniosek, że trwa zamach na suwerenność i niepodległość naszego kraju. Dochodzi do nielegalnych, według nas, prób ingerowania w proces prawodawczy. W tej chwili trzy instytucje europejskie zajmują się praworządnością w Polsce, podczas gdy z tą praworządnością jest wszystko w jak najlepszym porządku - podkreślił Krzysztof Sobolewski.

"Pseudoopinia" Komisji Weneckiej

Krzysztof Sobolewski ocenił, że oświadczenie Komisji Weneckiej można określić mianem pseudoopinii.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pęk 1200 pap.jpg
"Kagańcowa", "oburzająca". Senatorowie PiS o opinii Komisji Weneckiej

- Członkowie tej instytucji przyjechali kilka dni temu do Polski na zaproszenie osoby prywatnej, jaką jest marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Nie ma on przecież w swoich kompetencjach prowadzenia polityki zagranicznej. Przysługuje to premierowi, prezydentowi i ministrowi spraw zagranicznych. Wobec tego była to wizyta nieoficjalna. Poza tym, gdy członkowie komisji przebywali w Polsce, to słyszeliśmy, że jest już przygotowana opinia, którą mieli wydać po zakończeniu delegacji - zauważył.

Zewnętrzne naciski

Jak zaznaczył szef Komitetu Wykonawczego PiS, można powiedzieć, że dochodzi do nacisków zewnętrznych wobec Polski, które powodowane są głównie przez parlamentarzystów partii opozycyjnych - Najlepszym tego przykładem było czwartkowe głosowanie w Parlamencie Europejskim. Duch Targowicy jest wiecznie żywy - stwierdził Sobolewski.

Powiązany Artykuł

pap wiśniewska 1200.jpg
Jadwiga Wiśniewska: europejski mainstream żyje w bańce informacyjnej

Podwójne standardy

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że ze strony Unii Europejskiej "mamy przykład hipokryzji i schizofrenii". - Zdaniem unijnych urzędników, w krajach tzw. starej Unii pewne zasady funkcjonują od dłuższego czasu, więc nie ma obaw o praworządność. W Polsce taka obawa jest mimo tego, że wprowadzamy takie same rozwiązania jak np. w Niemczech lub Francji - wskazał polityk.

***

REKLAMA

Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Krzysztof Sobolewski
Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 07.15

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej