"Była akuszerką Wspólnoty Narodów". Przemysław Biskup o Elżbiecie II
- Szczególnym polem do działania dla Elżbiety II był proces dekolonizacji i przekształcenie Imperium Brytyjskiego we Wspólnotę Narodów. Królowa była tego akuszerką. Wspierała polityków i ruchy, które chciały, aby ten proces przebiegł pokojowo. Starała się wzmacniać więzy, które sprzyjały zachowaniu dobrych stron powiązań kolonialnych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2022-09-09, 09:25
O śmierci brytyjskiej królowej poinformował w czwartek Pałac Buckingam. Elżbieta II, która zmarła w wieku 96 lat, była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. W 2015 roku pobiła rekord królowej Wiktorii, swojej praprababki.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wraz ze śmiercią Elżbiety II niewiele zmieni się w polityce zagranicznej Wielkiej Brytanii. - Jej ostatnim aktem urzędowym było powierzenie misji sformułowania nowego rządu Liz Truss, która była ministrem spraw zagranicznych w rządzie Borisa Johnsona. Aktywnie realizowała politykę wobec Ukrainy. Na swoim stanowisku pozostał też minister obrony Wielkiej Brytanii i kilku doradców ds. polityki zagranicznej. W najbliższym czasie nic się nie zmieni pod tym względem - powiedział dr Przemysław Biskup.
- Zmarła królowa Elżbieta II. Brytyjska monarchini miała 96 lat
- Wielka Brytania ma nowego króla. Karol wstępuje na tron
Po śmierci Elżbiety II nowym królem został jej syn Karol. - W brytyjskim systemie sukcesja do tronu jest automatyczna. Karol jest już królem. Dziś zostanie to oficjalnie ogłoszone, ale będzie to tylko akt o znaczeniu deklaratywnym - tłumaczył politolog.
REKLAMA
Dr Przemysław Biskup podkreślił, że skończyła się pewna epoka. - Gdy Elżbieta II wstępowała na tron, Wielka Brytania była globalnym mocarstwem kolonialnym z posiadłościami w Afryce, Azji i na Dalekim Wschodzie. Dziś jest to państwo o zupełnie innym zakresie interesów terytorialnych. Jednocześnie, jeśli chodzi o metropolię, było jednym z najbardziej jednolitych etnicznie w Europie. Stało się najbardziej zróżnicowanym kulturowo i religijnie. Podczas 70 lat panowania Elżbiety II zaszły ogromne zmiany w polityce, kulturze i społeczeństwie. Monarcha w systemie brytyjskim jest reprezentantem państwa, nie ma wysokiej sprawczości. Monarcha panuje, ale nie rządzi. Jednak szczególnym polem do działania dla Elżbiety II był proces dekolonizacji i przekształcenie Imperium Brytyjskiego we Wspólnotę Narodów. Królowa była tego akuszerką. Wspierała polityków i ruchy, które chciały, aby ten proces przebiegł pokojowo. Starała się wzmacniać więzy, które sprzyjały zachowaniu dobrych stron powiązań kolonialnych. To jej się udało - podsumował politolog.
Posłuchaj
Elżbieta II panowała od 6 lutego 1952 roku. Zmarła w czwartek na zamku Balmoral w Szkocji.
REKLAMA
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: dr Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 9.09.2022
REKLAMA
Godzina: 7.22
PR24
REKLAMA