more_horiz

Kazimierz Michał Ujazdowski: sprawę reparacji należy stawiać poważnie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 08:43
- Jeśli stawiać kwestię reparacji, to stawiać ją na poważnie. Moja obawa polega na tym, że jest to instrument propagandowy, a nie realny. Trwa to już trzy lata - mówił w Polskim Radiu 24 senator Koalicji Polskiej Kazimierz Michał Ujazdowski, pytany o przygotowywany przez Arkadiusza Mularczyka raport dot. polskich strat wojennych.

Kwota reparacji wojennych, których Polska będzie się domagać od Niemiec, wielokrotnie przekroczy nasz budżet państwa. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 odpowiedzialny za raport w tej sprawie poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Dokument ma zostać opublikowany 1 września. Do zapowiedzi posła PiS odniósł się Kazimierz Michał Ujazdowski, senator Koalicji Polskiej.

Reparacje za II wojnę światową? Ujazdowski: to trwa już 3 lata

Gość PR24 przypomniał, że polski parlament zajmował się już kiedyś kwestią odpowiedzialności - także finansowej - za II wojnę światową. W 2004 roku Sejm przyjął uchwałę o wyłącznej odpowiedzialności Niemiec, co - wyjaśnił senator KP - miało swoje skutki, bo powstrzymywało roszczenia wobec Polski.

- Jeśli stawiać kwestię reparacji, to stawiać ją na poważnie. Moja obawa polega na tym, że jest to instrument propagandowy, a nie realny. Trwa to już trzy lata - mówię o pracy pana posła Mularczyka, rzetelnych efektów nie ma - mówił Kazimierz Michał Ujazdowski. Na uwagę, że efekty "mają być 1 września", senator stwierdził, że "to jest zbyt poważna sprawa, żeby używać sformułowania »mają być«". - To już trwa trzy lata. To nie jest deklaracja sprzed paru miesięcy - dodał.

"Ws. reparacji słychać tylko zapowiedzi"

Zdaniem senatora Ujazdowskiego sformułowanie postulatu ws. wypłacenia Polsce należnych reparacji będzie oznaczać, że "Polska nie będzie przedmiotem żadnych roszczeń negatywnych, a bywała w przeszłości". - Pamiętamy kampanię pani Eriki Steinbach, związaną z budową Centrum przeciw Wypędzeniom. Byłem bardzo ostro przeciwko tej propozycji - przypomniał.

- Natomiast bez rzetelności w tej sprawie trudno o efekt. Ja do tej pory nie widzę znaków tej rzetelności. Widzę dużo zapowiedzi i mało konkretnego efektu. Proszę pozwolić, że skomentuję to w momencie, kiedy będzie poważny dokument, a nie tylko deklaracje - zaznaczył Kazimierz Michał Ujazdowski.

Powstanie Warszawskie – serwis specjalny Polskiego Radia

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:11 PR24_mp3 2022_08_01-07-35-50_Ujazdowski.mp3 Kazimierz Ujazdowski o reparacjach wojennych ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Kazimierz Michał Ujazdowski (Koalicja Polska)
Data emisji: 01.08.2022
Godzina emisji: 07.36

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także