more_horiz

Niemcy blokują polskie inwestycje? Gróbarczyk: rząd Meklemburgii wspierał Gazprom

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 09:03
Polska zmaga się z działaniami niemieckich landów, które blokują istotne inwestycje infrastrukturalne. Brandenburgia sprzeciwia się odbudowie ostróg regulujących Odrę, powołując się na ochronę środowiska, z kolei Meklemburgia blokuje budowę terminala kontenerowego w Świnoujściu. W Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk przypomniał, że rząd Meklemburgii wspierał Rosję i Gazprom w ochronie gazociągu Nord Stream 2.

W obliczu trwającego światowego kryzysu spowodowanego najpierw przez pandemię COVID-19, później przez rosyjską agresję na Ukrainę i trwającą tam wojnę, państwa sojusznicze, zrzeszone w NATO czy w Unii Europejskiej, powinny współpracować i sobie pomagać. Takiej solidarności nie widać ze strony Niemiec, których regiony blokują polskie inwestycje o fundamentalnym znaczeniu dla bezpieczeństwa ludzi o raz gospodarki kraju. W Polskim Radiu 24 mówił o tym wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Niemcy blokują regulację Odry? "Działanie nieracjonalne"

Gość PR24 wyjaśnił, że niemiecka Brandenburgia blokuje polską inwestycję mającą na celu poprawę regulacji rzeki Odry w jej dolnym biegu. Chodzi o budowę tzw. ostróg, które służą regulacji rzeki. Jak wyjaśnił minister, tak właściwie mowa o odbudowie wcześniej istniejących ostróg - nie ma mowy o poważnej interwencji i zupełnej zmianie środowiska Odry.

- To o tyle kuriozalne, że te inwestycje zostały podpisane jeszcze przez Ewę Kopacz w ramach wspólnego porozumienia z Niemcami. (...) Blokada tej inwestycji, to rzecz naszym zdaniem kompletnie nieracjonalna. Oczywiście główny powód to rzekome działania ekologiczne. My nie widzimy w tym żadnych działań negatywnych ekologicznie, ponieważ Odra już od dawna tak wyglądała i wygląda. Zresztą to jest chyba najbardziej ekologiczny sposób realizacji możliwości utrzymania tej rzeki - wyjaśnił Marek Gróbarczyk.

Rosja czy Polska - kogo wspierają Niemcy?

Gość audycji dodał także, że najgorsze w tej całej sprawie jest to, że wstrzymanie inwestycji nakazał polski sąd. Od tego jednak - mówił - będzie się Polska odwoływać i nie ma wątpliwości, że inwestycja ta zostanie zrealizowana.

- Do tego dokłada się z kolei Meklemburgia, która wnosi uwagi i chce zablokować budowę terminala kontenerowego w Świnoujściu, terminala, który jest obecnie projektowany i jesteśmy na ostatnim etapie - podpisania umowy już z wykonawcą i operatorem, czyli Portem Szczecin-Świnoujście - dodał minister Gróbarczyk.

Przypomniał, że władze Meklemburgii nie miały problemu we wspieraniu Rosji i Gazpromu w ochronie gazociągu Nord Stream 2.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:02 PR24_mp3 2022_08_02-07-36-16_Gróbarczyk.mp3 Marek Gróbarczyk o blokowaniu polskich inwestycji infrastrukturalnych i gospodarczych przez niemieckie landy ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Marek Gróbarczyk (wiceminister infrastruktury)
Data emisji: 02.08.2022
Godzina emisji: 07.36

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także