more_horiz

Dążenia Niemiec do reformy w UE. Czarnecki: Polska ma argumenty, by temu przeciwdziałać

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 10:43
- W kuluarach słyszymy od niemieckich dyplomatów, że "jak się zgodzicie na odejście od zasady jednomyślności, to my się zgodzimy na szybsze przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej". Łączenie tych spraw jest bardzo niebezpieczne - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Czarnecki odniósł się do planu Niemiec, wyrażonego słowami Olafa Scholza, który 9 maja w Parlamencie Europejskim wezwał do reformy systemu głosowania w Radzie Europejskiej, aby decyzje zapadały bez większości kwalifikowanej.

Europoseł PiS na pytanie, czy mniejsze kraje, w tym Polska, zablokują dążenia Niemiec, odparł: - Polska jest krajem mniejszym niż Niemcy, ale jednak wielkim, jednym z pięciu największych krajów członkowskich UE. Nasz głos jest donośny i się liczy.

"Nie poprzemy tej inicjatywy"

Zaznaczył, że decyzje zapadną przede wszystkim w Radzie Europejskiej. - Polska nie poprze tej inicjatywy. Niemcom chodzi o to, by w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa decyzje zapadały nie za sprawą stanowiska 27 państw, tylko [co najmniej - red.] 15. Oczywiście Niemcy się zabezpieczyły, żeby ich nie ograć - podobnie Francja - więc zaznaczono, że te państwa muszą reprezentować 65 proc. populacji UE, w związku z czym bardzo wzrosłaby rola Niemiec i Francji - mówił Ryszard Czarnecki.

- W kuluarach nawet słyszymy od niemieckich dyplomatów, że "jak się zgodzicie na odejście od zasady jednomyślności, to my się zgodzimy na szybsze przystąpienie Ukrainy do UE". Łączenie tych spraw jest bardzo niebezpieczne - dodał.

Plan niekorzystny nie tylko dla Polski

W ocenie europosła Polska ma jednak argumenty i "amunicję" polityczną, by temu się przeciwstawić. - Plan Niemiec jest bardzo niekorzystny nie tylko dla Polski - jak i krajów, które dołączyły później do Unii, które są średniej wielkości bądź małe - ale dla całego projektu europejskiego, dla jedności we Wspólnocie - przekonywał.

Ryszard Czarnecki podkreślił, że wzrost dominacji Niemiec, podążanie w stronę ich hegemonii, czy też hegemonii duetu Berlin - Paryż, doprowadzi do tendencji odśrodkowych w UE. - Na tym skorzysta Rosja. Dlatego lepiej utrzymać stan obecny - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:07 PR24 2023_05_17-07-39-42.mp3 Ryszard Czarnecki gościem Polskiego Radia 24

Czytaj także:

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)

Data emisji: 17.05.2023

Godzina emisji: 7.40

PR24/łl

Zobacz także

Zobacz także