more_horiz

Premier: mamy jedną z najniższych luk płacowych między kobietami a mężczyznami nie tylko w UE

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 08:29
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Polskim Radiu 24, że polityka gospodarcza i gospodarczo-społeczna rządu Prawa i Sprawiedliwości kładzie duży nacisk na tworzenie miejsc pracy dla kobiet i wyrównywanie ich szans na rynku pracy w ogóle.
Premier Mateusz Morawiecki był gościem Polskiego Radia 24
Premier Mateusz Morawiecki był gościem Polskiego Radia 24Foto: PR24

Szef rządu podkreślił, że luka w płacach pomiędzy kobietami a mężczyznami w Polsce jest jedną z najniższych w Europie.

To pokazuje spójność naszej polityki i to, że staramy się, aby jak najwięcej osób na rynku pracy czuło się dobrze - powiedział premier. - Po prostu, jeśli kobiety chcą być matkami, mamami, to muszą mieć zdolność do pogodzenia kariery zawodowej, rozwoju zawodowego z życiem macierzyńskim. I długie urlopy macierzyńskie w Polsce, wszystkie nasze elementy polityki społecznej właśnie temu mają służyć - zaznaczył Mateusz Morawiecki w Polskim Radiu 24.

- Mamy jedną z najniższych luk płacowych pomiędzy kobietami a mężczyznami wśród krajów OECD - wskazał. Jak dodał, w ciągu ostatnich ośmiu-dziewięciu lat ta luka zmniejszyła się z ponad 7 proc. na 4,5 proc. - Mamy zdecydowanie największy udział kobiet na rynku pracy, a w ogóle udział osób na rynku pracy po raz pierwszy w ostatnich latach również jest powyżej średniej unijnej, to jest ponad 70 proc., a średnia unijna to 68,3 proc. - wyjaśnił. Jak ocenił, to pokazuje spójność polityki rządu.

Program 800+

Premier Morawiecki zapewnił, że projekt zwiększający program 500+ do 800+ jest konsekwentnie realizowany. Szef rządu podkreślił, że trwają prace nad wdrożeniem tego programu.

- Wkrótce konsultacje, wdrożenie ustawy i zapewnione środki w budżecie na ten program - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Jak dodał, "różne pięknoduchy z Warszawy czasami nie doceniają programów społecznych". - Ja się cieszę, że ani one nie doprowadziły do spadku liczby osób na rynku pracy, wręcz przeciwnie mamy rekordową liczbę osób na rynku pracy, a jednocześnie zmniejszyły pokłady biedy w Polsce - zaznaczył szef rządu.

Komentarz do słów Grzegorza Schetyny

Szef rządu odniósł się też do słów polityka PO Grzegorza Schetyny, który mówił, że PiS nie zrealizuje projektu dotyczącego 800+.

- Pan Grzegorz Schetyna i jego koledzy z PO zachowują się tym samym jak pokerzysta, który się spłukał ze wszystkich pieniędzy i zastawia swoje srebra rodowe, wykrzykuje wokół, że jest gotów postawić każdą pulę na stole nie mając żadnych pieniędzy. Mieli osiem lat na przeprowadzenie minimalnych chociaż programów społecznych, jednak ekipa neoliberałów okazała się ekipą darwinistów społecznych. Dzisiaj pouczeń to mogą udzielać, ale może swoim kolegom z jakichś innych jeszcze bardziej neoliberalnych systemów rządzenia - skomentował.

- My oczywiście realizujemy przedstawiany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego program bardzo konsekwentnie - podkreślił wskazując, że ustawa dotycząca 800plus będzie w tej kadencji Sejmu.

Wskazywał też, że Sejm będzie głosował w piątek projekt dotyczący 14. emerytury, a projekt dotyczący opłat na autostradach został przyjęty przez rządu i trafił do Sejmu. - To co obiecujemy, to konsekwentnie realizujemy. Nasz znak firmowy to sprawczość i wiarygodność - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:46 [PR24]PR24 (mp3) 26 maj 2023 08_05_58.mp3 Premier Mateusz Morawiecki w Polskim Radiu 24

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Mateusz Morawiecki
Data emisji: 26.05.2023
Godzina emisji: 8.06

Czytaj także:


dn/mr/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także