more_horiz

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Poseł PiS: debata w PE była oparta na fałszywych przesłankach

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 08:04
Odnosząc się do reakcji Europarlamentu i m.in. komisarza Didiera Reyndersa na decyzję o utworzeniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich, poseł PiS Patryk Wicher ocenił, że widać "próbę blokowania, zastraszania Polski". - Znowu próbuje się szafować środkami unijnymi, praworządnością - mówił na antenie Polskiego Radia 24.

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat specjalnej komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów. Zorganizowano ją na wniosek chadeków - największej grupy w PE. Wniosek poparli socjaliści, liberałowie i zieloni. Ponadto, odpowiedzialny za sprawiedliwość unijny komisarz Didier Reynders poinformował, że wysłał list do ministra do spraw europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęka w sprawie komisji. Poprosił o dodatkowe informacje dotyczące ustawy powołującej to ciało do życia.

Patryk Wicher oświadczył, że komisarz Reynders otrzymał fałszywe informacje od polskiej opozycji ws. komisji. Jego zdaniem debatę w Europarlamencie "zorganizowano na fałszywych przesłankach".

- Już widzimy próbę blokowania, zastraszania Polski i polskiego rządu. Znowu próbuje się szachować środkami unijnymi, praworządnością - mówił.

Patryk Wicher: unijni politycy nie przeczytali tej ustawy

- Zachęcam do przeczytania polskiej konstytucji, do przeczytania ustawy. Daję sobie rękę uciąć, że pan komisarz i jego służby oraz koledzy europosłowie z niektórych frakcji nawet nie zadali sobie minimalnego trudu, aby tę ustawę przeczytać - mówił Wicher. Stwierdził też, że eurokraci polską konstytucję "znają pobieżnie i nie są w stanie odnieść się do szczegółów". 

Czytaj także:

Według gościa Polskiego Radia 24 unijni politycy nie przeprowadzili pogłębionej analizy prawnej. - To pokazuje, jak blagują opiekuńczość względem polskiej praworządności - ocenił.

Podziękował europosłom z jego partii, którzy "starali się pokazać prawdziwe zapisy tej ustawy".

Posłuchaj
20:20 Wicher_PR24_mp3 2023_06_02-07-08-02.mp3 Patryk Wicher o debacie w PE nt. komisji ds. wpływów rosyjskich (Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Patryk Wicher (PiS)
Data emisji: 2.06.2023
Godzina emisji: 7.06

PR24/IAR/ms

Zobacz także

Zobacz także