more_horiz

Kulisy spraw. Inż. Janusz Waś: od dekady ostrzegałem przed awarią w "Czajce"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 21:11
- Te rury się po prostu nie nadawały do pracy w formie rurociągu ciśnieniowego - powiedział inż. Janusz Waś, ekspert ds. ochrony wód i gospodarki wodnej. W ten sposób skomentował awarię kolektorów w elektrowni "Czajka".
Awaria w Czajce. Nieczystości wpadające do Wisły
Awaria w "Czajce". Nieczystości wpadające do WisłyFoto: Polskie Radio/Youtube/Screen

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". W jej efekcie nieczystości były w całości zrzucane do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego rząd podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki temu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalni.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Awaria oczyszczalni. Ekolog: bardziej ucierpi środowisko niż człowiek

"Te rury się nie nadawały"

Inż. Janusz Waś powiedział, że "prorokował dziesięć lat temu", że podobna awaria może nastąpić. - Kolektor został wykonany z niewłaściwych elementów. (...) Te rury się po prostu nie nadawały do pracy w formie rurociągu ciśnieniowego - mówił i wskazał na "bardzo duży przepływ" i "obciążenia dynamiczne", na które narażone były te części. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Nowa afera wokół "Czajki". Rafał Trzaskowski: nic strasznego się nie stało

- Taki przepływ, który jest przepływem turbulentnym, daje określone efekty w rurociągu - wskazał gość PR24. - Tam się mogły zdarzać hydrauliczne mikrouderzenia, na dodatek kolektor zabetonowano, co usztywniło całość. Naprężenia, które powstawały, nie miały się gdzie rozchodzić - dodał Janusz Waś.

"Nikomu nie udzielono informacji"

Jak powiedział specjalista od ochrony wód, "nikt, oprócz MPWiK i Rafała Trzaskowskiego, nie zna dokładnie sytuacji" w tej sprawie. - Nikomu nie udzielono żadnych informacji, co dla mnie jest oburzające.

- Nic się nie da ukryć. Pewne informacje przeciekają. Fachowcowi wystarczy zobaczyć jedno, drugie zdjęcie, jakie zostało to zrobione - dodał jednak inż. Janusz Waś na antenie Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
czajka oczyszczalnia 1200.jpg
GIOŚ informował CBA ws. spalarni w "Czajce" na początku września

Rozmawiał Radosław Jankiewicz

Polskie Radio 24/msze

------------------------------------

Data emisji: 20.09.2019

Godzina emisji: 19.10

Zobacz także

Zobacz także