Budżet Polski. "Widać pokrycie z planem wieloletnim"

Rada Dialogu Społecznego obradowała w minionym tygodniu nad założeniami budżetu państwa na przyszły rok. Przedstawiciele środowisk pracodawców i związków zawodowych są zgodni: plan jest na ogół realny. Większe zastrzeżenia mają do budżetu 2024, w którym wskaźnik wzrostu gospodarczego został zaplanowany na poziomie 3,1 proc. O budżecie, płacy minimalnej i wzroście gospodarczym Polski rozmawiali w audycji "Kapitał i praca" Katarzyna Zimmer-Drabczyk (NSZZ Solidarność), Mariusz Zielonka (Konfederacja Lewiatan) i dr Sławomir Dudek (Instytut Finansów Publicznych).

2024-07-06, 17:12

Budżet Polski. "Widać pokrycie z planem wieloletnim"
Założenia budżetu na 2025 rok są w ocenie związkowców i pracodawców realne.Foto: Shutterstock/Pawel_Brzozowski

Z założeń do budżetu na 2025 rok wynika, że spodziewane jest ożywienie gospodarcze przy znacznie niższej inflacji. Ma nastąpić powrót do dodatniej dynamiki płac, wspierany przez podwyżki płacy minimalnej i wynagrodzeń w sektorze publicznym. Te działania mają stymulować konsumpcję.

Płaca minimalna nieco poniżej oczekiwań "Solidarności"

- Na założenia makroekonomiczne, ale również na budżet państwa, patrzymy zawsze ze strony pracowników. W założeniach makroekonomicznych widać pokrycie z planem wieloletnim państwa - powiedziała Katarzyna Zimmer-Drabczyk z NSZZ Solidarność.


Posłuchaj

Pracodawcy i związkowcy: projekt budżetu na przyszły rok realny. Mniej realne prognozy na rok bieżący 22:43
+
Dodaj do playlisty

 

- Płaca minimalna idzie w dobrym kierunku. Propozycja strony związkowej była nieco wyższa, natomiast nie podobają nam się wynagrodzenia na zbyt niskim poziomie w założeniach makroekonomicznych - dodała Zimmer-Drabczyk. Jak podkreśliła, dość skomplikowany jest system wyliczania tych wynagrodzeń. - Dziś jest czas, by wspólnie rozmawiać o zmianie tego systemu – dodała.

REKLAMA

Co z budżetem 2024?

Mariusz Zielonka z Konfederacji Pracodawców Lewiatan zaznaczył, że budżetowe założenia ministra finansów na 2025 rok nie budzą zastrzeżeń. - Większe budzą te na obecny rok, gdzie mamy zaplanowany wzrost na poziomie 3,1 proc - podkreślił Mariusz Zielonka. Zaznaczył, że w 2024 roku może być trudno osiągnąć zamierzone wyniki. - Widzimy, że przemysł będzie zaliczał spadki. Inwestycje po zeszłorocznych maksimach będą kulały - dodał.

Czytaj także:

Dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych podkreślił, że coraz trudniej jest także z inwestycjami. - Szorują po dnie - powiedział. - Od jakiegoś czasu spadały i osiągnęły dołek. Na przełomie rządów zaczęły lekko rosnąć, a teraz znowu spadły. Może pomóc KPO, ale to nie jest łatwe wydać pieniądze z tego programu, bo jesteśmy mocno spóźnieni. Na razie mocnych ruchów w tym temacie nie widzę - dodał gość Polskiego Radia 24.

***

REKLAMA

AudycjaKapitał i praca
ProwadzącyAnna Grabowska
Goście: Katarzyna Zimmer-Drabczyk (NSZZ Solidarność), Mariusz Zielonka (Konfederacja Lewiatan) i dr Sławomir Dudek (Instytut Finansów Publicznych)
Data emisji: 06.07.2024
Godzina emisji: 15.06 

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej