more_horiz

30 sędziów SN odmawia orzekania z tzw. nowymi sędziami. Latos: działanie antypaństwowe

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 17:45
- Nie bardzo rozumiem, co oznacza kwestionowanie ostateczności decyzji prezydenta RP [ws. powoływania sędziów]. Bo ostateczną decyzję podejmuje prezydent. Nikt tego do tej pory nie kwestionował, a prezydenci byli różni, z różnych opcji - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Tomasz Latos. Odniósł się do oświadczenia 30 sędziów Sądu Najwyższego, którzy odmówili orzekania w składach, w których zasiadać będą także tzw. nowi sędziowie - powołani przez prezydenta w procedurze z udziałem KRS powstałej wg nowych zasad.

W poniedziałek pojawiło się w mediach kilka powiązanych ze sobą, niepokojących informacji w sprawie unijnych funduszy dla Polski oraz polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak podały "Financial Times" i "Rzeczpospolita", Komisja Europejska miałaby wstrzymać niemal wszystkie fundusze dla Polski w związku z zarzutami dotyczącymi zmian w sądownictwie. Chodzi tym razem nie o środki z Funduszu Odbudowy, ale z Funduszy Spójności.

W podobnym czasie pojawiła się informacja, że 30 sędziów Sądu Najwyższego oświadczyło, iż nie będzie orzekać wspólnie z osobami powołanymi do tego sądu w procedurze z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. "Przystąpienie w takiej sytuacji do procedowania i ferowania orzeczeń jest niedopuszczalne" - twierdzą sędziowie.

"Działanie antypaństwowe

W Polskim Radiu 24 do tych tematów odniósł się poseł PiS Tomasz Latos, który zwrócił uwagę na niepokojącą koincydencję tych dwóch spraw. Jak stwierdził, "najbliższe godziny pokażą, czy to nie jest kolejny element walki politycznej totalnej opozycji". - Jeśli ktoś mówi o upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości, to upolitycznia go właśnie totalna opozycja. Przypomnę te narady w siedzibie Platformy Obywatelskiej, różne wspólne marsze, manifestacje, ale także wypowiedzi polityczne w mediach wygłaszane właśnie przez sędziów - mówił Tomasz Latos.

Gość audycji podkreślił, że decyzja 30 sędziów SN jest "działaniem antypaństwowym". - Ci sędziowie ukończyli studia, następnie aplikację sędziowską, przeszli określony awans zawodowy, niezależnie od tego, kto w jakim momencie ich powołał do Sądu Najwyższego czy do jakichkolwiek innych sądów. Nie bardzo rozumiem, co oznacza kwestionowanie ostateczności decyzji prezydenta RP. Bo ostateczną decyzję podejmuje prezydent. Nikt tego do tej pory nie kwestionował, a prezydenci byli różni, z różnych opcji - podkreślał polityk PiS.

Tomasz Latos odniósł się także do informacji o blokowaniu funduszy UE dla Polski, rzekomo na tle problemów z sądownictwem w Polsce, stwierdzając, że opozycja zrobiła z tego "grę polityczną".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:30 PR24_mp3 2022_10_17-16-34-34_Latos.mp3 Tomasz Latos o oświadczeniu 30 sędziów SN ws. nieorzekania z tzw. nowymi sędziami ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Tomasz Latos (PiS)
Data emisji: 17.10.2022
Godzina emisji: 16.35

IAR/PAP/PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także