more_horiz

Pakt senacki. Dariusz Joński: rozmowy trwają, ale w niektórych przypadkach są trudniejsze

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 17:17
- Trzeba się porozumieć i poszukać takich okręgów, żeby wszyscy byli zadowoleni. Rozmowy trwają. Jeśli ktoś zgłasza swoją kandydaturę i wyznacza sobie okręg, gdzie akurat jest obecny senator, to w takich przypadkach rozmowy są trudniejsze - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. 
Dariusz Joński
Dariusz Joński Foto: PR24/AK

Trwają rozmowy w sprawie paktu senackiego. Niektórzy politycy opozycji nie chcą zawrzeć takiego porozumienia i zamierzają niezależnie wystartować w wyborach do Senatu. Taki start zapowiedział na przykład Ryszard Petru.

Jest też deklaracja Romana Giertycha w tej kwestii. Były wicepremier i były lider Ligi Polskich Rodzin, który od 2007 roku jest poza polityką i zajmuje się działalnością adwokacką, ogłosił w mediach społecznościowych, że zamierza w najbliższych wyborach kandydować do Senatu z własnego komitetu z okręgu poznańskiego.

- Jest pakt podpisany w ramach różnych partii opozycyjnych i trzeba tego dotrzymać. Jest wiele okręgów takich, gdzie jest dużo trudniej, gdzie trzeba powalczyć. Zatem jeśli ktoś, poza tym paktem, chce zgłosić swoją kandydaturę, to warto usiąść do rozmowy i poszukać odpowiednich okręgów - podkreślił Dariusz Joński.

- Trzeba się porozumieć i poszukać takich okręgów, żeby wszyscy byli zadowoleni. Rozmowy trwają. Jeśli ktoś się zgłasza i wyznacza sobie okręg, gdzie akurat jest obecny senator, to te rozmowy są trudniejsze - dodał. 

Pod koniec lutego przedstawiciele: KO, Polski 2050, Nowej Lewicy, PSL oraz Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski" podpisali deklarację zawarcia w najbliższych wyborach parlamentarnych tzw. paktu senackiego. Zakłada on, że ugrupowania te nie będą wystawiać przeciw sobie kandydatów w wyborach do Senatu, ale we wszystkich okręgach wystawią wspólnych.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:32 PR24 2023_06_07-16-35-14.mp3 Dariusz Joński o pakcie senackim (Rozmowa PR24) 

***

Tytuł audycji: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 7.06.2023
Godzina emisji: 16.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także