X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Dziedziczak: poprzednie rządy nie umiały załatwić zniesienia wiz do USA. Naszemu się udało

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 11:18
- Po 30 latach zniesienie wiz dla Polaków stało się realne za naszych rządów. Poprzednie rządy nie umiały tak poprowadzić tej polityki - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Dziedziczak.
Audio
  • 24.09.19 Jan Dziedziczak: przez 30 lat żaden rząd nie załatwił zniesienia wiz. Naszemu się udało (PR24)
Jan Dziedziczak
Jan DziedziczakFoto: PR24 / AK

W Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda podpisał Donaldem Trumpem umowę dotyczącą zwiększenia amerykańskich sił wojskowych w Polsce oraz powstania dowództwa dywizyjnego. Ponadto prezydent USA zadeklarował, że Polska osiągnęła wymagany amerykańskim prawem poziom przyjmowanych wniosków wizowych, zatem będzie mogła mieć zniesione wizy. O znaczeniu tego spotkania mówił w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Dziedziczak.

d-t-2-1200.jpg
Wzmocnienie współpracy wojskowej. Prezydenci Polski i USA podpisali deklarację

Jan Dziedziczak: Polska jest bezpieczna

Jak podkreślił polityk PiS-u, działania obecnego rządu gwarantują nam bezpieczeństwo i zapobiegają ewentualnemu atakowi na Polskę. Podkreślił, że temu przede wszystkim ma służyć zwiększenie obecności amerykańskiej w Polsce.

-  Prowadzimy taką politykę, żeby do agresji na nas nigdy nie doszło. Dzięki obecności wojsk USA potencjalny agresor nie zdecyduje się na atak, bo cena będzie większa niż zyski z okupacji np. terenów wschodnich - powiedział Jan Dziedziczak.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Amerykanie kochają Polaków". Donald Trump zapowiada, że niebawem odwiedzi Polskę

Jak wyjaśnił, chodzi o to, że traktat o NATO wymaga od państw należących do paktu wsparcia zaatakowanego sojusznika. To wsparcie może jednak być realne, militarne albo polegać na wystosowaniu rezolucji. Tymczasem "Amerykanie dbają o swoich żołnierzy", więc ich obecność w Polsce gwarantuje nam, że jeśli zostalibyśmy zaatakowani, to USA staną w naszej obronie. Potencjalni agresorzy mają tego świadomość, więc nie będą chcieli zaatakować Polski.

Zniesienie wiz dla Polski?

Jan Dziedziczak przyznał, że decyzja o włączeniu Polski w program ruchu bezwizowego związana jest z amerykańską polityką. Zaznaczył również, że to właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości, dzięki wyjątkowo dobrym relacjom z USA, potrafił sprawić, że te wizy zostaną zniesione.

- Bardzo się z tego cieszymy. To dowód bardzo dobrych, kwitnących relacji polsko-amerykańskich. Nigdy w ciągu 30 lat nie było takiej intensyfikacji i tak dobrych relacji - podkreślił poseł. - To naprawdę po 30 latach się stało za naszych rządów. Poprzednie nie umiały tej polityki tak poprowadzić - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent: zniesienie wiz do USA możliwe jeszcze przed końcem roku

Jak wyjaśnił, zmiana podejścia do Polski i Polaków wynika z tego, że Donald Trump zdaje sobie sprawę z faktu, że zwycięstwo w 2017 roku zawdzięcza Polonii amerykańskiej. - Jego sztab wie, że musi zabiegać o interesy Polski, żeby przekonać do siebie tę decydującą grupę Polonii amerykańskiej - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/jmo

***

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 10:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda w Nowym Jorku. Ekspert: relacje polsko-amerykańskie są bardzo dobre

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 20:11
- Częstotliwość spotkań polsko-amerykańskich jest bardzo duża, intensywność jeżeli chodzi o podpisywane dokumenty - też i nie są to spotkania tylko kurtuazyjne - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski. Skomentował w ten sposób zbliżające się spotkanie Andrzej Duda-Donald Trump w Nowym Jorku, które będzie miało miejsce w związku z posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deklaracja o współpracy obronnej i zniesienie wiz. Spotkanie prezydentów Polski i USA

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 07:00
Prezydenci USA i Polski podpisali deklarację na temat pogłębiania współpracy obronnej. Jednym z tematów spotkania z amerykańskim przywódcą była też kwestia zniesienia wiz do USA. - Prawdopodobnie droga do programu bezwizowego staje dla nas otworem - powiedział po rozmowach z Donaldem Trumpem Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda wystąpi na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Skupienie się na trzech wartościach"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 07:31
Ponad 190 światowych przywódców przybyło do Nowego Jorku na 74. debatę generalną Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Głównym punktem tego wydarzenia będzie wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa. Polskę w debacie reprezentuje prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń