"Widziałem przerażenie w jego oczach". Jastrzębowski o Polaku umierającym w angielskim szpitalu

2021-01-23, 15:13

"Widziałem przerażenie w jego oczach". Jastrzębowski o Polaku umierającym w angielskim szpitalu
W sprawie Polaka interweniowały polskie władze oraz dyplomaci . Foto: TVP Info

Dla mnie niezwykle ważne jest to, że ja widziałem obrazy tego człowieka, który oddycha, który rusza oczyma, w którego oczach widziałem strach i przerażenie. Widziałem człowieka skazanego na śmierć (...). Tego człowieka skazano w Wielkiej Brytanii na śmierć z głodu i pragnienia - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i ekspert ds. wizerunku Sławomir Jastrzębowski. Gośćmi audycji byli także Wojciech Reszczyński i Andrzej Rafał Potocki - publicyści związani z tygodnikiem "Sieci".

Sprawa polskiego pacjenta zwanego R.S., który - obecnie odłączony od aparatury podtrzymującej życie - umiera w angielskim szpitalu w Plymouth wywołała w Polsce liczne kontrowersje. Rząd stara się ratować jego życie, nadano mu status dyplomatyczny, obecnie trwa walka o możliwość przetransportowania do go Polski. Równocześnie pojawiają się głosy - wśród nich m.in. publicysty katolickiego Tomasza Terlikowskiego - że jest to niesłuszna interwencja niezgodna z wolą rodziny, opinią lekarzy i nauką Kościoła katolickiego. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Sławomir Jastrzębowski oraz Wojciech Reszczyński i Andrzej Rafał Potocki.

Powiązany Artykuł

pap warchoł 1200.jpg
Wiceszef MS: transport Polaka w śpiączce przygotowany, czekamy tylko na zgodę Wlk. Brytanii

Sławomir Jastrzębowski, specjalista ds. wizerunku, podkreślił, że sprawa jest niejednoznaczna, bo z jednej strony lekarze brytyjscy podkreślają, że u pacjenta działa już tylko pień mózgu, a reszta jego obszarów jest zniszczona. W związku z tym - jak twierdzą lekarze w Anglii - R.S. już nigdy nie powróci do świadomości. Dodał przy tym, że część rodziny - żona i córka - zgadzają się na jego odłączenie, tymczasem matka i siostra próbują go ratować.

- Dla mnie niezwykle ważne jest to, że ja widziałem te obrazy, które prawdopodobnie widziało wielu z nas, obrazy tego człowieka, który oddycha, który rusza oczyma, w którego oczach widziałem strach i przerażenie. Widziałem człowieka skazanego na śmierć i to skazanego w sposób, który na pewno nie jest zgodny z naszymi sumieniami, na pewno nie jest zgodny z tym, co się powinno dziać w XXI wieku. Tego człowieka skazano w Wielkiej Brytanii na śmierć z głodu i pragnienia. Niezwykle okrutną śmierć. I nie powinniśmy na to pozwolić - mówił Sławomir Jastrzębowski.

Czytaj również:

Wojciech Reszczyński, publicysta związany z tygodnikiem "Sieci", odniósł się do wypowiedzi Tomasza Terlikowskiego dotyczącej polskiego pacjenta w Anglii. Jak podkreślił, bardzo ceni Terlikowskiego za wiedzę i za postawę, ale "czasami dziwi się wypowiedziom w tak kategorycznym tonie".

- Bo czy redaktor Terlikowski widział wyniki badań tego człowieka? Czy jest absolutnie przekonany, że pracuje u niego tylko pień mózgu, natomiast najważniejsze części mózgowe są nieczynne? No i ta kwestia "uporczywej terapii". Tutaj niestety strzelił kulą w płot, bo brak pożywienia, brak wody, to jest po prostu skazywanie człowieka na śmierć głodową. Uporczywa terapia przeważnie wiąże się z wymuszeniem sztucznego oddychania, z tą rurką wprowadzoną do organizmu przez krtań. To można podciągnąć pod uporczywą terapię - mówił Wojciech Reszczyński.

Powiązany Artykuł

1200_szpital_shutterstock.png
Wiceminister zdrowia: jesteśmy gotowi na transport Polaka w śpiączce z Wlk. Brytanii

Andrzej Rafał Potocki, także publicysta związany z tygodnikiem "Sieci", powiedział, że sam dość niedawno był wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną. Zaznaczył, że nie porównuje tych dwóch sytuacji, ale na swoim przykładzie opowiedział, że w jego przypadku lekarze diagnozowali bądź rychłą śmierć, bądź - w najlepszym razie - trwałą niepełnosprawność mózgu i życie "jak roślina". A wyszedł z tego w całkiem dobrej formie.

- Mózg ludzki - co podkreśla prof. Talar, który jest specjalistą w Polsce od wybudzeń (...) - jest dalej dla medycyny organem nieodgadnionym do końca, w związku z tym tu można powiedzieć: rzeczywiście wszystko jest możliwe i żadna diagnoza nie jest do końca pewna - mówił.

Dodał, że Polskę stać na to, żeby utrzymać tego pacjenta w stanie śpiączki i nie powinno być z tym żadnych problemów.

Posłuchaj

Sławomir Jastrzębowski, Wojciech Reszczyński i Andrzej Rafał Potocki o sprawie Polaka umierającego w angielskim szpitalu ("Temat dnia / Gość PR24") 35:43
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej Rafał Potocki ("Sieci"), Sławomir Jastrzębowski (specjalista ds. wizerunku), Wojciech Reszczyński (publicysta niezależny)
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 14.18

Polecane

Wróć do strony głównej