Dane GUS o polskim PKB. Ekspert: za tymi wynikami stoi zróżnicowanie naszej gospodarki
- Za tym wynikiem stoi kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest struktura naszej gospodarki. Nie opieramy się na jednej konkretnej i wąskiej dziedzinie tylko produkujemy szeroki przegląd dóbr i usług - powiedział o niższym niż oczekiwaniu spadku polskiej gospodarki ekonomista, dr Jakub Sawulski.
2021-01-30, 12:34
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że Produkt Krajowy Brutto Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc., po wzroście o 4,5 proc. w 2019 roku. Spadek popytu krajowego nie był tak dotkliwy jak spadek nakładów na inwestycje. Zanotowały one najgorszy wynik od 30 lat. Mimo takich wyników Polska znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej najlepiej radzących sobie z kryzysem.
Powiązany Artykuł
Premier: powoli otwieramy gospodarkę, staramy się wypracowywać optymalne rozwiązania
"Relatywnie dobry wynik"
Gość Polskiego Radia 24 podziela opinię mówiącą o dobrym wyniku polskiej gospodarki w dobie pandemii. - Na tle innych państw to jest relatywnie dobry wynik. Z jednej strony mamy bardzo głęboką recesję, pierwszą od prawie 30 lat. Jednak z drugiej strony ta recesja jest wszędzie wokół nas. W innych państwach jest głębsza, bo mówi się o recesjach rzędu od 5 do 10 proc. w większość państw UE, a u nas jest to niecałe 3 proc - powiedział.
- Eksperci: musimy otwierać gospodarkę, ale powoli
- Ile firm ogłosiło upadłość w 2020 roku? Znamy nowe dane firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes
- Eksperci: poziom PKB sprzed pandemii Polska osiągnie w trzecim kwartale 2021 roku
Jak zaznaczył dr Jakub Sawulski za takim stanem rzeczy stoi odpowiada przede wszystkich zróżnicowana struktura naszej gospodarki. - Za tym wynikiem stoi kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest struktura naszej gospodarki. Nie opieramy się na jednej konkretnej i wąskiej dziedzinie tylko produkujemy szeroki przegląd dóbr i usług i w związku z tym pomogło nam to, że np. duży udział w eksporcie mają meble i artykuły AGD. Na te artykuły akurat popyt w czasie pandemii nie spadł, a nawet delikatnie wzrósł - powiedział.
REKLAMA
- Drugim czynnikiem jest mały udział turystyki i rekreacji w naszym PKB. U nas te branże stanowią 2% PKB, a np. w krajach południa Europy jest to 10%. To są te branże, które zostały najbardziej dotknięte kryzysem - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: dr Jakub Sawulski (Polski Instytut Ekonomiczny)
REKLAMA
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 11:42
dz
Polecane
REKLAMA